Sayısal Güvenlik

Buradan Başlayın

Zaman sıkıntısı mı çekiyorsunuz? Baskıyla mücadele etmek ve daha iyi bir dünya inşaa etmek için çok mu meşgulsünüz? Muhteşem! Burada bahsedeceğimiz kolay adımlarla kendinizin ve herkesin sayısal hayatını daha güvenli kılabilirsiniz.

 • Yazışma disiplinine giriş yapın: Yazışma disiplinine giriş yapın: Saldırıların çoğu posta kutunuzdan gelir. E-posta ve anlık yazışma kullanırken uygun önlemleri nasıl alacağınızı öğrenin.
 • Parola yöneticisi ve Zarola kullanın: Parola yöneticisi kullanarak kendinizi çok sayıda tehlikeden koruyabilirsiniz. Parola yöneticinizi de bir Zarola ile koruyarak güvenliğinizi artırabilirsiniz.
 • Cihazlarınızı şifreleyin: Tam disk şifreleme kullanması çok kolay, pek çok işletim sisteminde dahili olarak gelen ve cihazlarınızdaki verilerin korunmasında çok etkili bir sistemdir.
 • Web sitelerini daha güvenli gezin: Varsayılan tarayıcınızı ve varsayılan ayarlarını değiştirip birkaç eklenti kurarak web üzerindeki güvneliğinizi ve keyfinizi fazlasıyla arttırabilirsiniz.
 • Yazılımlarınızı güvenli çalıştırın: Cihazlarınızdaki yazılımları güncellemek güvenliğiniz için yapabileceğiniz en basit şeydir.

Neden Güvenlik Önemlidir

Bilgi ve iletişim (bilişim) teknolojilerinin giderek yükselen önemi bir başka olguyu daha hayatımıza getirdi: gözetim toplumunun yükselişi. Gözetimi, güç sahiplerinin [hakimiyetlerini korumak için iletişim üzerinde kontrol kurması] olarak düşünebilirsiniz.

Ulus Devletler; yeni iletişim teknolojilerine, bu yolla yapılacak iletişimi ve kitleleri topluca kontrol etmek için gerekli altyapıları geliştirerek tepki vermiştir. Pek çok devlet aynı zamanda ahlaki değerleri olmayan özel şirketlerle insanların ve toplumun öncülerinin iletişimlerine ve cihazlarına girmek için işbirliği yapmakta.

Şirketler; İnternet sayesinde ortaya çıkan veriye dayalı düzende rekabette sağ kalabilmek için insanların kişisel verilerini toplayıp, inceleyip sonuç çıkarmak zorunda olduklarını fark ettiler. Özellikle reklamcılık sektörü tamamen kişilerin takip edilmesi ve davranışlarının incelenmesi üzerine kurulu bir sisteme geçiş yaptı.

Suçlular; kişilerin cihazlarına ve hesaplarına yapacakları saldırılar aracılığı ile yapabilecekleri şantaj ve sahteciliğin çokça karlı olduğunu farketti.

Bu bağlamda, sayısal güvenlik hayati bir öneme sahiptir.

 • Devlet gözetiminin, sosyal hareket ve ilerlemeyi bastırdığı gerçeği tarihi olarak bilinen bir gerçektir.
 • Dolaylı bile olsa, kontrolsüz gözetimin sosyal hareketler ve insanlar üzerinde olumsuz etkileri vardır.
 • Şirket gözetimi devletlerinki kadar ciddi bir tehlikedir. Sadece şirketlerin insanlar hakkında topladığı sınırsız bilginin devletler tararfından başka amaçlarla kullanılması değil, şirketlerin tüketiciler üzerinde hiç olmadığı şekilde kontrol sahibi olması da tehlikenin bir parçasıdır.

İnsanlar toplu gözetimin yükselişi hakkında bilgi edinmeye başladıklarında çoğunlukla yenik hissetmektedirler. Kimi bu durumdan kurtuluş olmadığına karar verip tüm benliklerini gözetim altında yaşamaya razı gelmekte veya tüm sayısal iletişimlerini kendilerini korumak adına sonlandırmaktadırlar. Biz üçüncü bir yol olduğuna inanıyor ve güvenlik ile mahremiyetin herkese erişilebilir olması için çalışıyoruz.

Güvenlik Önizlemi

Güvenlik TipiBu nedir?Ne zaman Faydalıdır?
Beşeri GüvenlikDavranışlarınız ile ilgili yapabileceğiniz küçük değişiklikler.İnsan hatalarının bir güvenlik sistemindeki zayıf halka olmasını engeller.
Cihaz GüvenliğiBilgisayar ve telefonlarınızı saldırılara daha dayanıklı kılacak adımlar.Cihazınızın fiziksel olarak saldırganların eline geçmesi durumunda bilinen saldırılara karşı dayanıklı kılmak yararlıdır.
Yazışma Güvenliğiher mesajı gönderir veya alırken şifrelenin yolları.Eğer belirli bir mesajın gönderilir ve depolanırken mahremiyetini teminat altına almak için gereklidir.
Ağ GüvenliğiSizi takip eden siteleri engellemek ve İnternet trafiğinizi şifrelemek.Davranışsal takiplere, hesap çalınmalarına, sansüre, sosyal ağ takibine, dinlemlere ve reklamlara karşı korunmaya yardımcı olur

Ayrıca güvenlik okuma listesi sayfasını daha fazla güvenlik rehberi ve aktivist servis sağlayıcılar için inceleyin.

Beşeri Güvenlik

##Her sistemin en zayıf halkası insandır

Dünyanın en iyi algoritmaları, şifreleme yazılımları, güvenlik duvarları veya çelik kapıları bunları kullanan kişilerin dikkati ve özeni kadar güvenlidir. Parolanız "1234" ise veya gelen her e-postayı açıp içindekilere tıklayıp bilgisayarınıza kuruyorsanız sizi hiçbir şey koruyamaz. Her sistemin güvenliğinin insanda başlayıp insanda bittiğinin farkındalığı ile donanıp kullandığınız sistemleri bu disiplin içinde güvenli kılmalısınız. Unutmayın sizi güvende tutacak bir sihirli değnek yok, güvenliğinizi siz güvenebileceğiniz tek kişi olarak kendiniz sağlamalısınız!

Mesaj Disiplini

Gönderene asla güvenmeyin

E-postanın yaşanan çoğu saldırının temel kaynağı olmasının temelinde gönderenin kimliğinin doğrulanmasının imkanı olmamasıdır.

Tekrar edelim; Herhangi biri e-postanın gönderen bilgisini başka birinden gelmiş gibi taklit edebilir.

Gönderenin doğrulanması zor olduğundan, e-posta kutusu oltalama ve kötücül yazılımlarla yapılan saldırıların yaygın ortamıdır.

 • Oltalama Saldırısı: Bir kişinin olmadığı biri olarak kendini tanıtıp, bu aldatma ile bilgi elde etmesidir. Saldırgan bu yöntem ile kimlik bilgileri, bankacılık bilgileri, parolalar veya diğer hassas verilerin peşinde olabilir.

 • Kötücül Yazılım saldırısı: Bir saldırganın sizi, bilgisayarınıza bir bağlantı veya eklenti aracılığı ile kötücül bir yazılımı yüklemeniz için kandırmasıdır.

Genel olarak posta kutunuzda beklenmedik her e-postaya şüphe ie yaklaşmalısınız. Sizden; bir bağlantıya tıklamak, bir eklentiyi indirmek veya bir bilgiyi göndermek gibi bir şey yapmanızı isteyen her e-posta tanıdığınız birinden bile olsa şüphe uyandırmalıdır.

Eğer hesabınıza girildiyse; hatırlamadığınız yanıtlar, yeni girdiler, dizinler, yaratılmış filtreler veya ayarlarınızda değişiklikler görmeniz mümkündür. Bu gibi şüpheli durumlarda teknik destek almalı ve önleyici olarak parolalarınızı değiştirmelisiniz.

E-postalardaki bağlantılardan sakının

Bağlantılar (linkler), çoğunlukla masum görünümlü, hatta kimi zaman e-postanın içinde gizli olmakla saldırganların bilgi çalmasının veya cihazları ele geçirmeleri için en temel yoldur.

En iyisi e-postalarla gelen bağlantılara asla tıklamamaktır. Eğer e-posta ile gelen bir bağlantının açılması gerekiyorsa aşağıdakiler hatırlanmalıdır:

 • E-posta bekliyor muydunuz? Gelen adres tanıdığınız birinden gibi görünse bile, beklenmedik e-postalara dikkat ile yaklaşmanız gereklidir.
 • Gelen bağlantıya tıklamak yerine elle yazabilir misiniz? Gönderilen bağlantı göründüğü gibi olmayabilir. Alan adları, aslına benzer eşyazımlar veya farklı harfler içeriyor olabilir (ör: rakam olan "0" ile büyük "O", veya latin ile kiril harfler gibi). Gelen bağlantı, https://riseuρ.net gibi görünüyor olabilir fakat aslında saldırganın web sitesi olan https://riseuρ.net (ikinci bağlantı yunan "p" harfi kullanmakta.) sizi yönlendiriyor olabilir. Bu tip saldırıları önlemenin en güvenli yolu ilgili bağlantıyı adres çubuğuna elle yazmaktır.
 • Alan adını tanıyor musunuz? Çoğu e-posta istemcisi, web tarayıcılarında olduğu gibi, imleci bağlantıların üzerinde tuttuğunuzda gittiği URL'yi gösterir. Eğer bağlantının gittiği yer beklenmedik veya yabancı ise, göndereni gerçek olup olmadığı yönünde teyit edin. Bağlantılar her zaman "https://" ile başlamalıdır. Eğer "data://" ile başlıyorsa bu kesinlikle bunun bir oltalama saldırısı olduğuna işarettir.

Bilinmeyen kişilerden veya şüpheli görünen e-postalarla gelen bağlantılar ve dosyaları asla açmayın. Tanıdığınız kişilerin aksine bilinmeyen kimseler size gerçekten ihtiyacınız olacak bir bağlantı veya dosya göndermeyecektir. Eğer bilinmeyen bir gönderenin bağlantısı gerçekten gerekli bir bilgi içeriyorsa, bu bilgiye ayrıca yapılacak bir arama gibi daha güvenilir bir şekilde ulamak mümkündür.

Asla bir bağlantıya tıkladıktan sonra hesap girişi yapmayın

Eğer e-posta ile gelen bir bağlantıya tıklarsanız, açılan sayfada herhangi bir hesabınızın bilgileri ile giriş yapmamanız önemlidir. Eğer bir web sayfası sizden giriş yapmanızı isterse şu adımları takip edin:

 1. Tarayıcınızda yeni bir sekme açın ve alan adını elle tekrar girin.
 2. Yeni açtığınız sekmeden hesabınıza giriş yapın.
 3. E-postadaki bağlantıya geri dönüp tekrar tıklayarak açın.
 4. Bağlantı açıldığında sizden giriş yapmanızı istemiyor olması gereklidir. Eğer giriş yapmanızı yine de istiyorsa e-posta muhtemelen oltalama saldırısıdır.

Bu yöntem sizi çoğu oltalama saldırısından koruyacaktır.

Eklentilerden uzak durun

E-posta eklentileri oltalama saldırıları için aracı olmak dahil ciddi tehlikeler içerir. Eklentilerin gönderenler arasında gözlenmediği veya değiştirilmediğine dair güvence yoktur. Hali ile gönderdiğiniz eklentinin alıcıya ulaşan ile aynı olduğuna emin olamazsınız. Sizin ile alıcınız arasındaki kötücül bir sunucu, gönderinizi istediği gibi bir virus veya kötücül yazılım ile değiştirebilir. Ek olarak gönderilen ekler alıcının, kontrol edilmesi kolay olmayan e-posta kutusunda kalmaktadır. Örneğin, kredi kartı bilgilerinizi içeren bir ödeme formunu satıcıya göndermeniz durumunda satıcı silmediği sürece o bilgi kendilerine ait e-posta sunucusunda duracaktır. Bir ihlal olması durumunda, sunucuya giren saldırganlar gönderdiğiniz bilgiye de erişecektir.

E-posta eklentileri yerine, ekleri sunucuda tutup bağlantılarını e-posta ile göndermek daha iyidir. İdeali, bu bağlantıların dosyaları bir parola ile korunduğu veya bir tür yetkilendirme sistemi ile giriş yapılan ve bir süre sonra süresi geçen sistemlerle sunulmasıdır. Bu bağlantılar çoğu veri depolama sistemi tarafından kolaylıkla üretilebilmektedir. Kendi sunucunuzda duran veya uzak sunucularda çalıştırdığınız sistemler bu imkana sahip olabilir (ör:Nextcloud)

Fazladan tedbir için, şifrelenmiş dosyaları https://share.riseup.net üzerinden geçici bağlantılar aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

Ek okumalar

Parolalar

Parola yöneticisi kullanın

Parola yöneticisi kullanmak, kişisel güvenliğinizi arttırmak için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Bilgisayarların işlem güçlerinin giderek arttığı ve sızıntılar dolayısı ile çokça kişinin parolaları İnternet'e saçıldığı için insanların kafalarından uydurduğu parolalar artık yetersiz kalmaktadır. Güvenli parolalar artık xoo|Z'eetohth3Zoaph^ gibi göründüğünden insanların hatırlaması mümkün değildir.

Bir parola yöneticisi, size hem güçlü hem de eşsiz parolalar kullanma imkanı sağlar. Parola yöneticisi ile her hesabınız için benzersiz parolalar atar ve tüm hesaplarınızın parolalarına erişmenizi sağlayacak sadece bir adet parola hatırlarsınız. Özetle siz bir tane güvenli parola hatırlarsınız, parola yöneticisi sizin için yüzlerce!

İyi bir parola yöneticisinin dikkat edilmesi gereken üç önemli özelliği vardır:

 • Yerel Yazılım: Özel bir amaçla yazılmış bir yazılım olarak parola yöneticisinin sakladığı parolaları yerel olarak bilgisayarınızda bulundurması, bir ana parola ile şifrelemesidir. Bu en güvenli seçenek olmakla birlikte birden fazla cihaz arasında eşitlemeyi güçleştirecektir.
 • Bulut Hizmetleri: Genellikle ücretli olmakla parolalarınızı cihazlarınızdan bağımsız olarak saklayan bir hizmeti ifade eder. Bulut hizmetleri aracılığı ile parolalarınıza heryerden ulaşmanın rahatlığını daha az güvenlik olarak ödersiniz.
 • Tarayıcı Eklentileri: Hem yerel yazılım hemde bulut hizmeti olarak sunulan parola yöneticileri çoğunlukla, parolalarınıza kolaylıkla erişebilmeniz için bir tarayıcı eklentisine sahiptirler. Bu eklentiler rahatlık sağlar fakat daha az güvenlidirler.

Hangi aracı seçtiğinizden bağımsız olarak gerçekten önemli olan bir parola yöneticisi kullanmanızdır. Lütfen aşağıdaki önerileri aklınızda tutun:

 • Ana Parola: Bir parola yöneticisi kullanırken, ana parolanızı kaybetmemeniz hayati öneme sahiptir. Bunun için Zarola kullanmanızı öneriyoruz. Bilgisayarlar için zor ama hatırlamanız için kolay bir parola tüm sayısal hayatınızın dayanacağı bir parolayı unutmamak için en garanti yoldur.
 • Yedekler: Parola yöneticinizin verilerini düzenli olarak yedeklemeniz de bir o kadar önemlidir. Bulut hizmetinin kesilmesi sonunuzun gelmesi olur bu yüzden düzenli yerel yedek almak iyi bir fikirdir. Yerel yazılımlar için basitçe yedek almak yeterlidir. Ara sıra parola yöneticinizin parolaları sakladığı küçük dosyayı bir flash belleğe koyup kenara kaldırmak sizi çokça baş ağrısından kurtarabilir.

Yaygın parola yöneticileri;

Güçlü Parolalar Kullanın

Rastgele üretilmiş güçlü parolalar kullanın. Bir parolanın gücünü, uzunluğu ve rastgeleliği belirler. Parolalarınız parola yöneticisi tarafından rastgele üretilmiş olması gereklidir. Parola yöneticinizin hafızası ile bir sıkıntısı olmadığından 24 karakterden kısa parolalar kullanmamanız geleceğe yönelik iyi bir yatırımdır.

Güçlü ve rastgele parolaların istisnası olarak cihazlarınızın ekran kilitlerine koyduklarınız sayılabilir. Bu sistemler birden fazla giriş denemesini engellediklerinden ve sizin tarafınızdan ara sıra değiştirildiklerinde görece kısa olsalar da amaçlanan güvenlik için yeterlidirler.

İnsanlar, bilgisayarların aksine güvenli parolalar yaratmakça çok başarısızdır. Bırakın bilgisayar bu işi sizin için yapsın.

Hatırlamanız gereken parolalar üretmek için çokça yol bulunmaktadır. Eğer parola yöneticisine bırakmak yerine hatırlamanız gereken parolalar varsa bunlar için biz Zarola kullanmanızı öneriyoruz.

Zarola Zarola, kolayca hatırlanabilir ve yüksek derecede güvenli parolalar oluşturabilmenizi sağlayan bir yöntemdir. İnsanlar rastgele şeyler üretemeyeceklerinden rastgelelik kaynağı olarak zar veya bozukpara kullanılır. 7776 Tane kelime içinden seçilen 7 adet ile parola oluşturulur ve hikayeleştirilerek ezberlenir. Bazen komik hikayeler bile çıkar!

Konuya ilişkin Gözetim Meşru Müdafaa'nın Güçlü Parolalar Üretmek rehberine bakabilirsiniz.

Her hesabın güvenli parolalar ile korunması önemlidir, öyle ki bir hesaba erişim çoğunlukla diğer hesap ve sistemlere giriş için de kullanılabilir. Bu özellikle hesaplarınızı sıfırlama imkanı olan her e-posta hesabı için geçerlidir (genellikle "parolamı unuttum" bağlantıları ile).

Eşsiz parolalar kullanın

Şayet bir parolayı birden fazla hesap için kullanırsanız, bir hesaptan sızan parolalar ile diğer hesaplarınıza erişilebilir. Paralolarınızı hesap başına ayrı tutmanız hesaplarınızı izole ederek riskinizi azaltacaktır. Bir parola yöneticisi kullanmak bunu yapmayı çok kolaylaştırır.

Parolalarınızı gizli tutun

Biri yardım teklif etse veya kendini teknik destek olarak tanıtsa bile asla kimseye parolalarınızı vermeyin. Neredeyse her hesap ve sistem parola sıfırlanmasına olanak tanımakta. Gerçek bir IT uzmanı size parolanızı sormak yerine sahip olunan bu imkanları kullanabilir. Bu tip sistemler aynı zamanda erişimleri takip altında tutar ve sizi sıfırlama hakkında bilgilendirir. Sizin de her yönetici erişiminden sonra parolanızı değiştirmeniz gerekmektedir ki sadece sizin söz konusu sistemlere erişiminiz olduğuna emin olun.

Kurumsal ve kişisel parolalarınızı ayırın

Kurumsal parolalar, kurumunuzun sistemlerine ve sayısal kimliklerine erişim sağlayan herhangi bir paroladır. Bunlar gerçekten önemli bilgiler olduğundan kişilerin kendi kişisel hesaplarına girmek için kullandıklarından farklı olmalıdır. Bunu parola yöneticisinde ayrı bir giriş veya farklı bir parola dosyası kullanarak veya tamamen farklı bir parola yöneticisi seçerek sağlayabilirsiniz.

Ek okuma listesi

Çift Aşamalı Doğrulama

Çift aşamalı doğrulama kullanın

Çift aşamalı doğrulama veya kısa adı ile 2FA(two factor Authentication) bir sisteme veya hesaba erişim için iki farklı girdinin gerekmesi demektir. Genellikle girdilerin kaynaklarının veya elde edilme şekillerinin farklı olması istenir. Sadece parola ile giriş yapılan sistemlerde "parola" bilinen bir şey olarak bir aşamayı ifade eder. Bunun yanında bir başka "şey" daha gerekmesi durumunda ikinci aşama elde edilmiş olur.

Bugün bankacılık işlemleri yapan neredeyse herkes 2FA'nın en yaygın methoduna aşinadır. Bankacılık sistemine giriş yaptığınızda banka sizden parolanızı girmenizi istediği gibi bir de atılan SMS'teki kodu girmenizi ister. Bu durumda parolanız bildiğiniz bir şey olarak ilk aşamayı SMS'in gönderdildiği simkart'da sahip olduğunuz ikinci aşamayı oluşturur. Bu bakımdan bir kişinin hesabınıza erişmek için hem parolanızı öğrenmesi hem de simkartınız ile birlikte onun parolasını da bilmesi gereklidir.

2FA neden önemlidir?

2FA basit bir çaba ile bir sistemi çok daha güvenli kılar. Bir saldırgan birden fazla fiziki koşulda bulunan ve elde etmesi görece daha zor olan iki ayrı sırrı elde etmesi gerekir. 2FA kodları çoğunlukla zamana bağlı olduğu için bu sırrın öğrenilmesi de ileride kullanılabileceği anlamına gelmeyecektir. Bu sebeple mümkün olunan her hesap ve sistemde bir şekilde 2FA kullanılması tavsiye edilir. Görece en güvensizi SMS yolu ile olsa da, akıllı cihazınızda çalışacak bir yazılım veya özellikle bu iş için geliştirilmiş bir donanım 2FA olarak kullanılabilir.

2FA nasıl kullanılır?

2FA kullanımı hesaplarınızın hizmet sağlayıcısına bağlıdır.

 • SMS Aracılığı İle: Pek çok hizmet size sms ile bu imkanı sunacaktır. SMS uygulaması kolay bir yol olduğundan tercih edilmektedir. Fakat GSM şebekesi doğası gereği güvensiz olduğundan size gönderilen kodun çalınması veya simkartınızın çeşitli şekillerde kopyalanması sizi riske atabilir. Aynı zamanda kişisel veriniz ve günümüzde kimliğinizin bir parçası olan cep telefonu numaranızı vermek anonimliğinizi bozacağı gibi güvenliğinizi tehlikeye de atabilir.

 • Yazılım Aracılığı İle: Akıllı cihazlarınıza kurabileceğiniz bir yazılım aracılığı ile 2FA kullanmanız mümkün olabilir. Bu imkan her zaman SMS'e tercih edilmelidir. Cihazınız zamana bağlı olarak çoğunlukla 60 saniye geçerli kodları yerel olarak üretecek ve size gösterecektir. Bunu yapmak için ilgili yazılımı çalıştırmanız ve hesap yöneticisinin size gösterdiği adımları takip edip ilgili karekodu okutmanız yeterlidir.

  • Freeotp ve andOtp Android cihazlarınızda 2FA kodları üretmek için kullanabileceğiniz özgür yazılımlardır.
 • Donanımsal anahtarlar ile: Özellikle çift aşamalı yetkilendirme için tasarlanmış cihazlar güvenlik için en iyi çözümdür. Lakin donanımların pahalı olması sebebi ile pek az hizmet bu yöntemi tercih etmektedir. Bu amaçla kendi cihazınızı alıp yazılım yerine bu cihazlar ile kod üretimi yapabilirsiniz.

  • Yubikey Sadece bir 2FA cihazı olmaktan çok daha fazlasını yapabilen en yaygın kullanılan çift aşamalı yetkilendirme cihazıdır. Birden protokolü desteklemekle tavsiye edilebilecek ilk üründür.
  • RSA Tokens Bulabilir ve kullanabilirseniz RSA donanımlarını kod tabanlı 2FA uygulamalarında kullanabilirsiniz.

2FA kullanırken nelere dikkat edilmeli?

2FA başkalarının hesabınıza girmesini etkili şekilde engellediği gibi sizin de hesabınıza erişmenizi aynı şekilde engelleyebilir. Bu sebeple 2FA kodlarınızın gönderildiği sim kartınızı veya kodların üretildiği cihazınızı korumalısınız. Hayat sürprizlerle dolu olduğundan genellikle SMS harici her 2FA uygulaması size çoğunlukla 10 tane olan yedek kodlar verir. Bu yedek kodları bastırarak güvenilir bir yerde saklamanız hatta bir iki tanesini cüzdanınızda taşımanız şiddetle önerilir. Bu şekilde ikinci aşamanızı kaybetmeniz durumunuzda hesaplarınızdan mahrum kalmazsınız.

Ek okuma listesi

Cihaz Güvenliği

Güvendiğiniz cihazlar, güvenmediğiniz şirketler

Sayısal dünya ile kurduğunuz her iletişim, sayısal bir cins cihaz ile etkileşim gerektirmekte. Bu dünyanın kapıları olan cihazlarımız bizimle ilgili her türlü bilgiyi, en derin sırlarımızı bilmekle en çok güven duyulması ve korunması gereken nesneler konumundalar. Fakat günümüzde yazılımların özgürlüğünün mücadelesi sürdüğü gibi donanımlarında özgürlüğü benzer bir mücadele içindedir.

Elbette günümüzdeki üretim sistemlerinin ve üretilen donanımların karmaşıklığı bireysel olarak bu cihazların incelenmesini ve kesinlikle güvenilirliğinin kanıtlanmasını çok zorlaştırmakta fakat basit birkaç adım ile bir çok tehdite karşı koyabilecek şekilde cihazlarınızı güvenli kılabilirsiniz.

Yazılım Güvenliği

Yazılımlarınızı ggüncel tutun

Bir saldırgan yazılımlarınızdaki bir zayıflığı kullanarak cihazlarınızın güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu risk çoğu zaman sadece yazılımlarınızı güncel tutarak önleyebileceğiniz bir durumdur. Yazılım geliştiricileri çoğunlukla bu açıkları saldırganlar durumu keşfetmeden önce düzelterek güncellemeler aracılığı ile yamarlar.

Özellikle işletim sisteminizi güncel tutmak önemlidir çünkü işletim sisteminiz cihazınızdaki her işleme ayrıcalıklı ulaşım yetkisi vardır.

Otomatik Güncellemer Nasıl Açılır?

 • GNU/Linux: Çoğu dağıtımda otomatik güncelleştirmeler zaten açık gelir ve kritik güncelleştirmeler konusunda uyarılırsınız. Elle güncelleme yapmak isterseniz kullandığınız dağıtımın grafik arayüzünden faydalanabilir veya; *Debian tabanlı dağıtımlar için: Terminalden sudo apt-get update & sudo apt-get upgrade -y komutunu kullanarak güncelleme yapabilirsiniz. *RPM tabanlı dağıtımlar için: Terminalden sudo yum update -y komutunu kullanrak güncelleme yapabilirsiniz.
 • macOS: Apple menüsüne tıklayın, Sistem tercihleri > App Store > Güncellemeleri otomatik olarak denetle
 • Windows: Başlat çubuğuna tıklayın, daha sonra Ayarlar > Güncelleme ve güvenlik > Windows Güncellemeleri > İleri seçenekleri tıkladıktan sonra Güncellemeler nasıl indirilsinin altındaki Otomatik (önerilen)'i seçin.

Uyarılar:

 • Bazı güncellemerin işe yaraması için güncellemeden sonra cihazınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Bu yüzden güncellemelerden sonra cihazınızın yeniden başlatılmasına izin vermeniz gerekir.
 • Eğer özel yazılım gereksinimleriniz varsa otomatik güncellemeler yazılımlarınızın çalışmasında aksamalara sebep olabilir. Örneğin bazı işletim sistemi güncellemeleri mevcut yazılımla uyuşmayabilir.
 • Yazılımınızı güncel tutmak, kullanıcıyı kandırarak yapılan kötü amaçlı yazılım ve oltalama saldırılarından korumaz.

Uygulama mağazasını kullanın

Mümkün olduğunca yazılımlarınızı işletim sisteminize ait uygulama mağazasından indirmelisiniz;

 • Güvenilirlik: Uygulama mağazasındaki uygulamalar geliştiricileri tarafından imzalanır ve mağaza tarafından doğrulanır. Bu doğrulama çoğu zaman sığ bir inceleme olduğu için mutlak olarak güven duyulmamalıdır ama hiç yoktan iyidir.
 • Güncellemeler: Uygulama mağazası uygulamalarınızı güncel tutmanıza yardım eder.
 • Side Loading Saldırılarını Önler: Uygulama mağazası dışından uygulama indirmeye "Side Loading" denir. Side loading şuanda Android'de varsayılan olarak engelli, iOS'te ise imkansız ancak GNU/Linux'ta, macOS seçime bağlı durumda. Windows sistemler ise çoğunlukla side loading'e dayanmakta. Side loading kullanarak indirdiğiniz ve doğrulamadığınız her yazılım nihayetinde sisteminizi kötücül yazılımlara karşı tehlikeye atar. Bu neden ile sistemlerinize kurduğunuz yazılımları güvenilir kaynaklardan ve uygulama mağzalarından yüklemeniz önerilir.

Not: Resmi Android uygulama mağazası Google Play'i taklitçi uygulamalardan kaçınmak için dikkatli kullanmalısınız. En iyisi sadece özgür yazılımların sunulduğu F-Droid uygulama mağzasını kullanmanızdır.

Şüpheliyse indirmeyin

Mobil uygulamalar, tarayıcı eklentileri ve ücretsiz programların artması ile birçok güvenlik problemi de ortaya çıktı. Bu sebep ile güvendiğiniz kuruluşların (örneğin daha önce kullanmış olduğunuz) yazılım geliştiricileri tarafından geliştirilmeyen yazılımlardan mümkün ise kaçının.

Görünürde iyi niyetli olan veya faydalı görünen yazılımlar (antivirüs tarayıcıları gibi) aslında arkaplandaki kötü hareketlerini gizliyor olabilir. Çoğu tarayıcıda ve mobil cihazda bir uygulama kurulum sırasında cihazda ulaşabileceği bilgiler ve donanımlar hakkında çeşitli izinler ister. Bu izinlerin uygulamanın beklenen amacı kapsamında kaldığına kabaca göz atmak gereklidir.Örneğin bir fener uygulaması cihazınızın rehberine erişmek veya telefon aramaları yapabilmek isterse bu yazılımı kullanmamalısınız. Aramalarınıza, kişilerinize, kameranıza, mikrofonunuza, konum servislerinize veya tüm saklama alanınıza verdiğiniz erişim iznileri hakkında çok dikkatli olunmalıdır.

İndirdikten sonra verdiğiniz izinlere bakmak, cihaza ve koşula göre farklılık gösterebilir. Firefox tarayıcısında, ayarlar altında mahremiyet ve güvenlik sekmesinde verilen izinleri görebilirsiniz. Chrome ve Chromium'da, chrome://extensions/'a gidin ve her eklenti için izinlere tıklayın. iOS cihazlarında, ayarların altında tüm izinlerin listesi vardır. Her iznin altında da o izinleri kullanan uygulamalar yer alır. Android cihazlarında Ayarlar > Uygulama yöneticisinde uygulama listesini görüntüleyebilirsiniz. Her uygulamanın altında uygulamanın kullandığı izinleri gösteren bir liste vardır.

Genel bir alışkanlık olarak cihazlarınızda gereksiz veya çok seyrek kullandığınız yazılımları kullanmamak gerekir. Şayet bir yazılımın sunduğu hizmeti Web'den alabiliyorsanız, yazılımını cihazınıza kurmak yerine tarayıcınız aracılığı ile web üzerinden hizmet almayı seçebilirsiniz. Genel olarak da bir yazılım hem özgür değil hem de ücret istemeden çok şey vaad ediyorsa işin içinde bir bit yeniği var mı bakmalıdır.

Maalesef dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarındaki çoğu işletim sisteminin bir izin yönetimi yok ve yazılımlar kurulum sırasında sistem kaynaklarına erişim için izin istemiyor. Bu yüzden bilgisayarlarınıza indirdiğiniz yazılımlarda çok daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Korsan yazılım kullanmayın / Mümkünse mülk yazılım kullanmayın

Korsan yazılım indirmek bilgisayarınıza virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için harika bir yoldur. Pek çok mülk yazılım da kaynak koduna erişemediğiniz için şüpheli ve bazen amacı gereği zaten güvenlik tehlikesidir.

Eğer cihazlarınızda yapmanız gereken bir işlem varsa ve bunun için uygun bir yazılım arıyorsanız öncelikle özgür veya açık kaynak yazılımları değerlendirmeniz önerilir.

Özgür yazılım kullanın

Özgür veya açık kaynak uygulamalar, genellikle kullanılan özel mülk yazılımlara harika alternatiflerdir. GNU/linux, windows, MacOs ve Android için kolaylıkla elde edilebilir.

 • Gimp: Taramalı grafik ve fotoğraf düzenleme programı (Adobe Photoshop'a alternatif)
 • Inkscape: Vektör çizme programı (Adobe Illustrator'a alternatif)
 • LibreOffice: Ofis verimlilik takımı (Microsoft Office'e alternatif)
 • Scribus: Masaüstü yayıncılık uygulaması (Adobe Indesign'a alternatif)
 • F-Droid: Android işletim sistemlerinde özgür yazılımların bulunabileceği benzersiz bir uygulama deposu.

Ayrıca bakınız

Cihaz Şifreleme

Neden cihazlarınızı şifrelemesiniz

Cihazlarınızı şifrelemekle, cihazınızın depolama alanındaki; işletim sisteminizi, kurduğunuz yazılımları ve kişiel verilerinizi içeren bölümleri cihazınız kapalı iken parolasını bilmeyenlere karşı erişilmez kılarsınız.

Cihazınız şifreli değil iken çalınması kaybolması durumunda cihazınızı bulan herhangi biri kolaylıkla dosyalarınızı okuyabilir, hesaplarınıza erişebilir ve kimliğinizi çalabilir. Daha kötüsü, bir saldırgan kötücül yazılımları cihazınıza yükleyerek tüm kullanımınıza uzaktan erişebilir.

Cihazlar nasıl şifrelenir

Tam disk şifreleme (full disk encryption) bazı mobil cihazlarda olağan olarak gelmekte olsa da dizüstü ile masaüstü bilgisayarlarda ve çoğu cep telefonunda elle ayarlanmalıdır.

Bilgisayar Kurulumları:

 • GNU/Linux: Neredeyse her GNU/Linux dağıtımı kurulumu sırasında diskinizi şifrelemeyi mümkün kılar. Bu amaçla iki yöntem sözkonusudur:

  • "Tam Disk" Şifreleme: GNU/Linux dağıtımlarda LUKS artık standart olarak desteklenmektedir. Bu yöntem cihazınızın ana depolama alanındaki işletim sistemi dahil her şeyi şifreler. Cihazınız açılırken size ayrı ve deşifre amacıyla bir parola sorulur.
  • "Ev Dizini" Şifreleme: Bu yaklaşımda ise işletim sistemi şifrelenmez Kişisel verileriniz korunacaktır fakat bir saldırganın cihazınıza eriştiğinde işletim sisteminize etki edecek bir değişiklik yapmasını engellemeyecektir.
 • Windows: Security Planner / Windows Şifrelemesi

  • Önemli: Standart olarak Microsoft şifreleme anahtarlarınızı uzak sunucularda yedeklemektedir. Bu Microsoft'un ve işbirliği yaptığı her devletin cihazınızı kolaylıkla deşifre edebilmesi demektir. Eğer bir devletin cihazınızın içeriğine erişmesinden endişeli iseniz bu "özelliği" devredışı bırakmalısınız ve yeni anahtarlar üretmelisiniz.
 • macOS: Security Planner / Mac Şifreleme

Cep Telefonu Kurulumları:

Cihaz şifrelemenin zorlukları

Sınırları: Cihaz şifreleme her derde deva değildir! Eğer parolalarınız yeterince güçlü değil ise bir bilgisayar rahatlıkla parolanızı tahmin edebilir ve cihazınıza erişilebilir. Ayrıca cihaz şifreleme virüslere ve kötücül yazılımlara karşı hiç bir koruma sağlamaz. Eğer verileriniz bir bulut hizmetine yedeklendiyse ve bu hizmeti sağlayan sunucular açığa çıkar veya devletle işbirliği yaparsalarsa cihaz şifrelemesi verilerinizi korumayacaktır (kullanılan hizmet özellikle uçtan uca şifreleme desteklemiyorsa).

Yetkilendirme etkinleştirilmelidir Cihaz şifrelemesi, yetkilendirme zorunlu değilse etkili değildir. Örneğin dizüstünü bilgisayarınıza giriş yapmanız veya cep telefonunuzun ekran kilidini bir PIN ile korumanız gibi...

Veri kurtarmayı imkansız kılar Tam disk şifreleme, iyi bir parola ve PIN yönetimi sürdürülmüyorsa verilerinize erişiminizi kaybetme riskinizi arttırır. Unutulan bir parola veya PIN, disk şifreleme anahtarının bulunduğu sektörde yaşanan bir arıza verilerinizi sizin veya bir başkasının kurtaramayacağının garantisidir. Verilerinizin düzenli yedeklerini alarak veri kaybı riskini azaltmalısınız. Yedeklerinizi de fiziki güvneliğini sağlayamıyorsanız şifrelemeniz önerilir.

Cihaz kapalı veya kilitli olmalıdır Cihaz şifrelemesi sadece bilgisayarınız kapalı iken tam güvenlik sağlar. Bir kere parolanız ile giriş yaptıktan sonra bilgisayarınız, verilerinizin deşifre edilmesi için gerekli anahtarı hafızasına almış olmakla ekran kilidi etkin olsa bile çalışır durumda olduğundan (veya uyurken) bir kişinin verilerinize erişme riskini taşır. Bu tip bir saldırı fazlasıyla teknik yetkinlik gerektirmekte ve bu risk bilgisayarınızı açık tutmanıza veya giriş yapmanıza engel olmamalı. Fakat cihazınızın sizden uzak kalabileceği tehlikeli durumlarda bilgisayarınızı kapalı tutmak en iyisidir. Eğer bu tip bir saldırının kurbanı olmaktan endişeli iseniz en iyisi cihazınızı fiziksel olarak her zaman yanınızda bulundurmalısınız.

Ek okuma listesi

Mobil Cihazlar

Yazışma Güvenliği

Yazışma Güvenliği mesajlarınızın amaçlanan alıcısına gönderilirken sizin cihazınızda şifrelendiğinden ve sadece alısının okuyabileceğinden emin olmaktır. Her ne kadar ağ güvenliği ve cihaz güvenliği önemli olsalar da, mesaj şifrelemek çoğu durumda gereklidir:

 • Gizlilik: Mesajları şifrelemek, mesajın sadece amaçlanan taraflarca okunabileceğinden emin olmanın tek yoludur.
 • Doğrulama: Mesaj şifrelemek, mesajlaştığınız kişinin kimliğinden emin olmanın tek yoludur.

Mesaj şifrelemek kimi zaman zorlu olabilir:

 • Bir cihaz sahibi olmalısınız: Mesaj şifrelemenin fikri, mesajlarınızın şifrelenmesi için bir başka üçüncü kişiye güvenmemenizdir. Bu sebeple tüm şifreleme sizin ciahzınızda gerçekleştiğinden bir cihaz sahibi olmanız gereklidir.
 • Meşakatli öğrenme süreci: Şifreleme yazılımlarını doğru kullanmak için hatrı sayılır bir öğrenme sürecini; açık anahtar, özel anahtar, anahtarlıklar gibi kavramlar için geçirmeniz gerekir.
 • Sınırlı kullanıcı sayısı: Mesaj şifreleme kullanmak, sadece size aynı yazılımı kullanan kişilerle güvenli iletişim kurabilmeniz anlamına gelir.

Barizdir ki bu tedbirler cihazınızın güvenliği delindiyse bir işe yaramayacaktır.

Mesaj Şifreleme Hakkında

Bu sayfalarda anılan "mesaj şifreleme" teknik olarak "açık-anahtar kriptografidir" ve şu şekilde çalışmaktadır:

 • Özel anahtar: Herkes kendi özel anahtarına sahiptir. İsimden anlaşılabileceği gibi, bu anahtar gizli tutulmalıdır. Bu anahtarı size şifrelenen mesajları okumak için kullanırsınız.

 • Açık anahtar: Herkes bir açık anahtara da sahiptir. Bu anahtar genellikle her yere yayınlanır. Şayet bir kimse size şifreli mesaj göndermek istiyorsa sizin açık anahtarınızı kullanarak mesajını şifreler. Sadece açık anahtarın çifti olan özel anahtara sahip olan kişi mesajı deşifre edebilir.

Mesaj şifrelemeyi öğrenmek için öneriler

Her ne kadar en yüksek korumayı sağlasa da, açık anahtar şifreleme kullanmak bir maceradır. Yolculuğunuzu daha az korkutucu kılmak için aşağıdakileri aklınızda tutmanızı öneririz:

 • Kendinizi adamaya hazır olun: Açık anahtar şifrelemesini kullanmak bir çok yeni yetenek ve jargonu öğrenmeye hevesli olmayı gerektirir. Açık anahtar kullanımının genel kabulüne daha çokça vakit olduğundan bu emeği harcamak fayfasız gibi görünebilir fakat kritik kütleye ulaşmak için bizim gibi erkenden bu işe girenlerin olması gereklidir.

 • Şifreli arkadaşlar edinin: çoğu iletişiminiz şifreli olmasa bile kendinize açık anahtar şifreleme anternmanı yapabilecğeiniz bir arkadaş bulup kendisi ile güvenli iletişim kurun.

 • Hevesli insanlara takılın: açık anahtar şifrelemesi kullanan insanlar genellikle bu konuda reklam yapmaya ve diğer insanlara yardım etmeye çok heveslidiler. Sorularınızı cevaplayacak ve size destek olacak böyle birini bulun.

Şifreli Mesajlaşmanın Sınırları

Her ne kadar şifreleme ile e-postanızın içeriğini saklayabiliyor olsanız da şifreleme kime veya kimden e-posta aldığınızı saklamaz Bu açık anahtar şifrelemesi ile bile pek çok kişisel bilginin güvende olmadığı anlamına gelir.

Neden? Bir kimsenin gönderdiğinzi e-postanın içeriği hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünün fakat kiminle e-postalaştığınızı, ne sıklıkla bunu yaptığınızı ve başlıkları biledildiklerini hayal edin. Bu bilgi bağlantılarınız, alışkanlıklarınız, tanıdıklarınız ile ilgi ve etkinlikleriniz hakkında çokça şey söyleyecektir.

İlişkilerinizi gizli tutabilmenin tek yolu buna saygı gösterecek servis sağlayıcılar aracılığı ile iletişim kurmaktır. [[Radikal servis sağlayıcılar litemize->radical-servers]] bu tip hizmet sağlayıcıları incelemek adına göz atabilirsiniz.

Mesaj Şifreleme Kullanın

Şifreli E-Posta

E-posta nedir?

Bu soru anlamsız gelse de güvenli kılınmadan önce bir sistemin ne olduğu az da olsa anlaşılmalıdır. E-posta İnternet'in ilk mesajlaşma yöntemidir. Bu bakımdan üzerine onlarca alternatif geliştirilmiş olsa da hala baskın iletişim aracı olarak hayatımızdaki yerini sürdürmektedir.

E-posta aynı zamanda tasarımı gereği bir çok aracıya güvenmenizi gerektiren, güvenli kılması zor bir sistemdir. TLS kullanımın yaygınlaştığı görece yakın bir zamana kadar gönderilen her e-posta tüm içeriği ile birlikte aktarım sırasında, ulaştığı sunucuda ve iletildiği diğer her kanalda okunabilir durumdaydı. Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan sırların ışığıda Amerika Birleşik Devletlerinin istihbarat örgütlerinin TÜM DÜNYANIN e-postalarını kaydettiği ve analiz ettiği ortaya çıkmıştır.

TLS ile genel olarak e-posta sunucunuz ile aranızdaki iletişim ve çoğunlukla da gönderdiğiniz e-postanın alıcısının kullandığı sunucu arasındaki iletişim şifreli olsa da sunucularda duran e-postalar hala okunabilir durumdadır. Gözetim kapitalizminin bir unsuru olarak şayet bir şey yapılabiliyor ise muhtemelen yapılıyordur ve gerçek şu ki e-postalarınız okunuyor, size bunun üzerinden reklam satılıyor!

E-posta Nasıl Şifrelenir

GnuPG'ye hoşgeldiniz. Bugün bildiğimiz ismiyle GNU Privacy Guard sadece e-posta şifrelemek için değil neredeyse bilgisayarınızda yapabileceğiniz her kriptografik işlem için kullanılabilecek çok amaçlı bir yazılımdır.

Pretty Good Privacy ismi ile Philiph Zimmerman tarafından 80'lerde ABD'de yazılan PGP ülkedeki gelmesi beklenen şifreleme yasaklarına karşı geliştirilip dünya ile paylaşılmıştır. ABD ve RSA şirketinin davası üzerine yazılımın kaynak kodu anayasal korumadan faydalanmak adına kitap olarak basılıp yayınlanmış ve Zimmarman'ın PGP'yi satması ile bugün özgür bir yazılım olarak GnuPG ismi ile hayatına devam etmektedir.

GPG ile e-postalarınızı ve eklerini şifreleyebilir, size ulaşan e-postanın değiştirilmediğini bilebilir veya gönderen kişinin kimliğini doğrulayabilirsiniz. GPG merkezi bir otoriteye dayanmadan insanların arasında bir güven ilişkisi kurulmasına imkan verir.

<<<<<<< HEAD

======= GPG kurulumu için rehberimize danışabilirsiniz >>>>>>> 070ae67b96cbd01b5ce2afb1706c6cd9924119fd

Webmail Kullanarak e-posta şifrelenebilir mi?

Açıkçası, şifreli e-posta göndermenin en iyi yolu Thunderbird gibi bir istemci ile Enigmail benzeri bir eklenti kullanmaktır.

<<<<<<< HEAD

Şifrelenmiş e-posta neyi korumaz?

======= Mailvelope eklentisi tarayıcınıza kurabileceğiniz ve girdiğiniz webmail üzerinden GPG şifreli yazışma yapmanıza imkan sağlayan bir tarayıcı eklentisi. Kurulumu biraz daha karmaşık olacak olsa da web üzerinden e-postalarınızı yönetme ihtiyacınız varsa değerlendirilebilir bir seçenek.

Kimi e-posta sağlayıcılar kendi yazılımları aracılığı ile GPG destekli şifreli e-posta hizmeti sunmakta. Bunun için şifreli e-posta hizmetleri rehberimize danışabilirsiniz.

Şifrelenmiş E-posta Neyi Korumaz

070ae67b96cbd01b5ce2afb1706c6cd9924119fd

Her şifreleme yöntemi gibi e-posta gibi asimetrik bir iletişim yöntemini şifrelemenin de bazı eksiklikleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır.

Kullandığınız yönteme göre GPG e-postalarınızın başlığını şifrelemeyebilir. Çoğunlukla e-postanın başlığı e-postanızın içeriği hakkında çokça şey söyleyebileceği için bu hususa dikkat edilmelidir. Başlıkları şifrelemek daha sonra posta kutusunda e-posta aramayı çok zor kılacağı gibi e-posta şifrelememek de mesajların içeriğini ifşa etmek anlamına gelebilir. Bu bakımdan tercihin bilinçli yapılması önemlidir.

GPG ile şifrelemiş olsanız dahi e-postalarınızın iletilebilmesi için bir takım bilgilerin açık olarak aktarılması gerekecektir. Bunu üzerine adres ve isim yazmadığınız bir postanın iletilemeyeceği ile kıyaslayabilirsiniz. Bu durumdan dolayı sunucuları veya iletişimi gözleyebilen biri kimlerle ilişki içinde olduğunuzu [üstveri](üstveri bağlantısı ver) aracılığı öğrenebilir.

GPG uzun vadeli, kişilerin kimliği ile sıkı sıkıya bağlı anahtarlar kullanır. Bu bakımdan imzalanmış bir e-postanın kimden geldiğini inkar etmek mümkün olmadığı gibi kullanılan anahtarların bir şekilde ortaya çıkması durumunda, eski iletişimler de okunabilir hale gelecektir. Şifreli e-postaları bir zaman açabilme ümidi ile saklayan bir kurum (bkz. NSA) bir gün e-postalarınızı okuyabilir. Bu elbette e-postaları şifrelememek için bir bahane değil ama bazı durumlarda dikkate alınması gereken bir risktir.

Peki anahtarların aitliğini kim doğrular?

Bu sorunun basit cevabı; herkes ve kimsedir.

Bir GnuPG anahtarına olan güven tamamen o anahtarı kullanan kişinin o anahtarı kullandığını bilmenize dayanır. Bu o kişiyi gerçekten tanımanız ve güvenli bir kanal veya yüz yüze anahtarın parmak izini doğrulamanız anlamına gelebileceği gibi, kriptografik olarak kullanılan anahtarı imzalayan kişilerden birini ve anahtarını tanımanız da olabilir.

Güven ağı GPG'nin temel güven ilişkisinin temelidir. GPG kullanıcıları tanıdıkları ve güvendikleri kişilerin anahtarlarını imzalarlar. Bu imzalar bir süre sonra tanıdıkların tanıdıkları şekilde bir ağa dönüşür ve iki kişi birbirini tanımasa dahi bir seviyeye kadar tanımadığı ama tanıdığının tanıdığı bir kişinin anahtarına güvenebilir.

Şifreli e-posta hakkında tavsiyeler nelerdir?

 • Gizli anahtlarınızı şifreli bir ortamda çevrimdışı olarak saklayın. Bu anahtarınızın, cihazınız çalınır, kaybolur veya el koyulursa ele geçmesini engeller.
 • ASLA ama asla gizli anahtarınızı kimse ile paylaşmayın, umumi bir cihaza kaydetmeyin ve uzak sunucuya yüklemeyin.
 • ZAROLA KULLANIN! çünkü anahtarınızın güvenliği bu parolanızın güvenliğine bağlıdır.
 • Çevrenizde bir CryptoParty yapın ki arkadaşlarınıza da GnuPG kullanmayı öğretip anahtarlarınızı imzalayarak kendi güven ağınızı oluşturun.
 • İçeriğinden bağımsız olarak şifreli e-postalar gönderin. Bu gerçekten hem sizin hem tüm toplum için önemlidir. Şayet sadece gerektiğinde şifreleme yaparsanız analiz edilmesi gereken iletişim miktarı hatrısayılır miktarda azılacaktır ve bir örüntü ortaya çıkacaktır. Havadan sudan bile şifreli yazışın!

Kolay GPG Anahtar üretimi

E-posta şifrelemeye başlamadan önce bir tane GPG anahtarı sahibi olmanız ve bunu güvenle saklamanız gerekli. GPG anahtarı üretimi kullandığınız donanıma ve işletim sistemine bağlı olarak değişmekte. Şayet tehdit modeliniz yüksek değil, sadece mahremiyetiniz için basitçe yazışmalarınızı şifrelemek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanarak tüm cihazlarınızda hızlı ve görece güvenli şekilde GPG anahtarı oluşturabilirsiniz.

GNU/Linux - Windows - macOS

GNU/Linux dağıtımlar için çokça kullanışlı grafik arayüz sunan GnuPG istemcisi bulunmakta. Bu bakımsan KDE masaüstü ortamının anahtar yöneticisi Kleopatra hem platformlar arası olması hem de en geniş yönetim seçeneklerini sunması itibari ile tercih edilebilir.

 • Kleopatra'yı yüklemek için aşağıdaki komutları kullanabilir veya dağıtımınızın grafik yükleyicisini kullanabilirsiniz;

Debian/Ubuntu (APT): sudo apt-get install kleopatra

Red Hat/Fedora (RPM): sudo yum install kleopatra

 • Kurulum tamamlandıktan sonra Kleopatrayı dilediğiniz şekilde çalıştırın ve anahtarların listelendiği alan ile birlikte Kleopatra sizi karşılayacak.

alt-text

 • İlk anahtarınızı üretmek için "File/Dosya" menüsüne tıklayıp "New key pair/Yeni anahtar çifti" seçeneğine tıklayıp anahtar üretme işlemine başlayın. Açılan menüden "Kişisel OpenPGP anahtar çifti üret seçeneğini tıklayıp" devam edin.

alt-text

 • Kleopatra size isminizi ve e-posta adresinizi soracaktır. Burada doğru bilgiler vermek zorunda değilsiniz. Lakin GnuPG insanların kimliklerini oluşturmak ve buna güven duyulmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Bu anahtar sizin kimliğinizi ve sizi tanıyan insanların size güvenmesi demek olacağından bu anahtarla yapacağınız işlemlerin size ait olduğunu kanıtlamanızı sağlar. Bu sebep ile gerçek bilgiler kullanmanızı öneririz. Her halde dilediğiniz bu bilgileri değiştirmenize engel olan bir durum yok.

alt-text

 • 'Gelişmiş Ayarlar' tıklandığında üretilecek anahtarınıza ilişkin bir takım teknik veriler karşınıza çıkacaktır. "Anahtar Malzemesi" olarak garipçe çevrilmiş bölümde kullanılacak anahtarın tipi ve boyutu girilmekte. RSA standart olmakla anahtar boyutunu en yüksek olan 4096 bit'e yükseltmeniz anahtarınızın geleceği için hararetle tavsiye edilir. Şayet anahtarınız ile SSH kullanma arzunuz varsa şu aşamada "Yetkilendirme/Authentication" kutusunu işaretleyerek devam edebilirsiniz. Geçerlilik süresi ise anahtarınızı kaybetmeniz durumunda belirli bir tarihten sonra anahtarınızın kendiliğinden kullanılmaz olmasını sağlar. O tarih geldiğinde anahtarınızı tekrar yenileyebilirsiniz. Tercihen 2-3 yıl seçmeniz önerilir.

alt-text

 • "Oluştur" düğmesine bastığınızda Kleopatra size parola soracaktır. Bu parola anahtarınızın şifrelenmesi için kullanılacak olup tüm anahtarınızın güvenliğinden sorumludur. Hali ile burada bir zarola kullanmanız hararetle tavsiye edilir.

 • Parolanızı girmenizin ertesinde, cihazınızın kapasitesine ve rastgelelik kaynağına bağlı olarak birkaç dakika alabilir. Bundan sonra anahtarınız hazırlanmış olacaktır.

alt-text

 • Bu aşamada anahtarınızın yedeğini alabilir ve anahtar yönetimi tavsiyelerimize göre anahtarınızın yedeğini alabilirsiniz.

 • Şayet anahtarınızı e-posta yazışması için kullanılmasını istiyorsanız, bu aşamada "Dizin Servisine Açık Anahtarı Yükle" seçeneğine tıklayarak anahtarınızı anahtar sunucularına gönderek herkes tarafından size şifreli e-posta atılabilmesini sağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Anahtar sunucusuna yüklediğiniz anahtarlar SONSUZA kadar sunucularda kalacaktır. Bu bakımdan anahtarınızı kullanacağınızdan ve/veya anahtarı iptal etmek için gerekenlere sahip olduğunuzdan emin olmadan anahtarı sunuculara göndermeyin. Gizli anahtara ve parolasına veya bir iptal sertifikasına sahip değilseniz sunucudaki anahtarlar son kullanma tarihine kadar geçerli kalır.

Android

Android işletim sistemlerinde GnuPG kullanmak neredeyse diğer tüm imkanlardan daha kolay. OpenKeychain [F-Droid](https://f-droid.org] üzerinden indirilebilen özgür bir yazılım olarak kullanışlı arayüzü ve kolay kullanımı ile GnuPG işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesine ve anahtar yönetimine imkan sağlıyor.

 • Android mobil işletim sistemleri için OpenKeychain yazılımını [F-Droid](https://f-droid.org] reposundan veya özgür olmayan bir başka repodan indirerek telefonunuza kurun.

 • OpenKeychain sizi şirin asmakilit karakteri ile karşılayacak ve anahtar kullanımı için seçenekler sunacaktır. Buradan "Anahtarımı oluştur" seçeneğini seçerek ilerleyin.

alt-text

 • OpenKeychain size adınızı veya rumuzunuzu soracaktır. Burada doğru bilgiler vermek zorunda değilsiniz. Lakin GnuPG insanların kimliklerini oluşturmak ve buna güven duyulmasını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Bu anahtar sizin kimliğinizi ve sizi tanıyan insanların size güvenmesi demek olacağından bu anahtarla yapacağınız işlemlerin size ait olduğunu kanıtlamanızı sağlar. Bu sebep ile gerçek bilgiler kullanmanızı öneririz. Her halde dilediğiniz bu bilgileri değiştirmenize engel olan bir durum yok.

alt-text

 • Bir sonraki aşamada OpenKeychain sizden e-posta adresinizi ve varsa başkaca e-posta adreslerinizi girmenize imkan verecektir. Buraya GnuPG anahtarınızı kullanmak istediğiniz e-posta adreslerini girin. Gerekirse ileride yenilerini ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz.

alt-text

 • Anahtarınızı oluşturmadan önce, isminiz ve e-postanızın gösterildiği aşamada anahtarınızı "Anahtar sunucusuna gönder" (Publish on keyserver) seçeneği görülecektir. Şayet anahtarınızı e-posta yazışması için kullanılmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyerek devam edebilirsiniz.

alt-text

ÖNEMLİ NOT: Anahtar sunucusuna yüklediğiniz anahtarlar SONSUZA kadar sunucularda kalacaktır. Bu bakımdan anahtarınızı kullanacağınızdan ve/veya anahtarı iptal etmek için gerekenlere sahip olduğunuzdan emin olmadan anahtarı sunuculara göndermeyin. Gizli anahtara ve parolasına veya bir iptal sertifikasına sahip değilseniz sunucudaki anahtarlar son kullanma tarihine kadar geçerli kalır.

 • Anahtarınızı üretmeye geçmeden, sağ üst köşede bulunan menüden "Anahtar yapılandırmasını değiştir" seçeneğini seçerek anahtarınızın bazı standart ayarlarını deiştirmek isteyebilirsiniz. Parola: OpenKeychain üretilen anahtarlara bir parola ile korumamaktadır. Bu sebepten bir zarola ile anahtarınızı şifrelemenizi öneririz. Alt Anahtarlar: OpenKeychain standart olarak en yüksek güvenlikteki anahtar boyutu olan 4096 bit kullanmamakta. Bunu şifreleme hızı için yapsa da uzun vadede kullanacağınız anahtarlarınızın boyutunun 4096 bit olması uzun vadede faydalı olabilir. Dilerseniz bu aşamada SSH gibi yetkilendirme sistemlerinde kullanılmak üzere başkaca bir alt anahtar daha ekleyebilirsiniz.

alt-text

 • Anahtar oluştur düğmesine tıklayarak anahtarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Cihazınız gerekli sihirli işlemleri yaptıktan sonra OpenKeychain'in ana sayfasında kişisel anahtarınız ile karşılaşacaksınız.

alt-text alt-text

Tebrikler artık kullanılabilir bir GnuPG anahtarınız var! Artık hem e-postalarınızı hem de dosyalarınızı şifreleyebileceğiniz dünyaca güvenilen bir yazılımı kullanabilir konumdasınız. Bu bilgiyi çevrenizle paylaşın ve onların da kendi anahtarlarını üretip sizinle iletişime geçebilmesine yardımcı olun.

Anahtar yönetimi

Anahtar yönetimi GPG'nin en tehlikeli ve önemli parçasıdır. Öyle ki; GPG'nin tüm gücü şifreleme imkanını tamamen sizin elinize vermesidir. Elbette büyük güç büyük sorumlulukla gelmekte ve bu sorumluluk da kendi anahtarınızı kendinizin yönetmesi olmakta. Anahtarı kaybetmenizin bedeli şifrelediğiniz verileri sonsuza kadar kaybetmeniz olacağı gibi anahtarınızın kaybı tüm kimliğinizin ile birlikte anahtardan dolayı size duyulan güveninde yok olmasına sebep olacaktır.

Doğru bir anahtar yönetiminin birkaç unsuru bulunmakta:

 • Yedekleme GPG ile tüm şifreleme cihazınızda gerçekleştiğinden ve sorumluluğu da size ait olduğundan, anahtarınızı bir aksilik durumunda geri verecek bir otorite(!) bulunmaz. Gizli anaharınızın yedeğini uygun şekilde almanız gereklidir.
 • Saklama GPG anahtarınızı yedeklediğiniz kayıt medyasının ve konumunun doğru ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçilmiş olması gereklidir. Her kayıt medyasının bir tür saklama sorunu içerdiğini ve bu yedekleri kime teslim ettiğiniz veya nereye koyduğunuz gelecek için önemlidir.
 • Planlama GPG anahtarınızın başına gelebilecekleri düşünerek buna uygun planlama yapmanız gerekir. Aksi halde tedbirin sınırı olmayacağından gereğinden fazla çaba harcamanız mümkündür.

Planlama

Planlamanızı sağduyu ile yapın. Her tedbir planlaması gibi bir risk yönetimi yapmanız yerinde olacaktır. Bunun için kendinize aşağıdaki soruları sorun ve cevaplarına göre uygun tedbirleri alın.

 1. Anahtarımı kaybetmeme sebep olacak tehlikeler neler? Dizüstünüzü kaybetmeniz, sabit sürücünüzün bozulması, telefonunuzu kaybetmeniz, evinizi su basması vs..

 2. Anahtarımı kaybetmeme sebep olacak tehlikelerin gerçekleşme ihtimalleri nedir? Sıklıkla seyyahat ediyorsanız ve anahtarınızın tek kopyası dizüstünüzde ise mesela yüksek Bir afete uğrama ihtimaliniz ise düşük

 3. Anahtarımı kaybedersem ne kadar üzülürüm? Tüm e-postalarınızı, dosyalarınızı anahtarınız ile şifreliyorsanız kesinlikle günlerce ağlarsınız. Ara sıra gpg ile yazışıyor, anahtarınızı imzalatmıyor ve önemli görmüyorsanız yenisini üretip geçebilirsiniz.

 4. Ne kadar zaman ve kaynak ayırabilirim? 7 kıtada 3 farklı konumda titanyuma kazınmış yedekler alabiliyorsanız ne güzel... Bir saatiniz var ise bu işe zaman ayırabilecek hızlıca elinizdekileri kullanabilirsiniz.

Yedekleme

Yedeklemek anlam bakımından elinizdeki bir verinin kötü bir ihtimale karşı bir kopyasının alınmasını ve saklanmasını ifade eder. GPG anahtarınızı kullanabilmek için muhtemelen bir cihazda tutuyor olacaksınız. İki veya daha cihazınızda bu anahtarın olması kötü de olsa bir nevi yedekleme sayılabilir.

Şayet vaktiniz yoksa veya anahtarınız o kadar önemli değil ise basitçe anahtarınızı dilediğiniz bir kayıt medyasına kopyasını alıp evinizin bir köşesine kaldırabiliriniz. Bu her halukarda offline bir yedeğinizin bildiğiniz bir yerde durmasının rahatlığını size verir.

Anahtarınıza önem veriyorsanız veya kaybetmenizin ciddiyeti her türlü önlemi almanızı gerektirecek düzeydeyse en az iki kopyanın mümkünse farklı kayıt ortamlarında (dvd vd usb bellek gibi) aynı tehlike modelini içermeyen farklı konumlarda (eviniz ve şehir dışındaki arkadaşınız gibi) bulundurulması gerekliliklerinizi karşılayabilir.

Anahtarınızın yedeğini almak

GNU/Linux

 • Şayet uçbirim (terminal) aşinalığınız varsa açacağınız bir uçbirim ekranında aşağıdaki komutu çalıştırın

gpg --export-secret-key --armour [anahtar id veya e-posta adresi] > [anahtarın kaydedileceği dizin]

kurulumunuza bağlı olarak size anahtarınızın parolasını soracaktır. Parolasını girmeniz üzerine anahtarınızın yedeğini verdiğiniz dizine kaydedecektir. Emin olmak için dosyanın içeriğini açıp bakmanızı ve "-----BEGIN SECRET KEY-----" ile başlayan satırları gözle bir kontrol etmeniz önerilir.

 • Şayet Kleopatra gibi GUI arayüz kullanıyor iseniz, arayüzde Export veya backup gibi ifade edilen seçeneği arayıp talimatları takip edin. Anahtarınızın yedeğini bir dosya olarak kaydettikten sonra dosyayı dilediğiniz gibi yedekleyebilirsiniz. Şayet arayüz size armour veya base64 gibi bir ifade ile seçenek sunuyor ise seçmenizi öneririz. Böylece yedeğinizi gerekirse kağıda basabilirsiniz.

Android

Android'de GPG istemcisi OpenKeychain kullanılmakta.

 • Ana ekranda size ait gizli anahtarlarınız ile tüm diğer açık anahtarlarınız listeleinir.

 • Gizli anahtarınızın üstüne tıklayıp sağ üst köşeden menüyü açıp backup/yedekle seçeneğine tıklayın.

 • OpenKeychain yedek alacağınız anahtarınızı ayrıca AES256 ile şifreleyecektir. Bu sebeple size dörtlü şekilde ayrılmış dokuz numara verecektir. Bu numaraları aralarındaki - işaretleri de dahil şekilde bir kağıda yazın ve güvenli bir yerde tutun.

 • Bu noktadan sonra yedeğinizi share/paylaş seçeneği ile ağ üzerinden veya telefonunuzun dahili hafızasına kaydedip offline olarak bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Biz açıkça dertli olmayacaksa offline seçeneği tavsiye ederiz.

 • ÖNEMLİ NOT!: OpenKeychain ile aldığınız yedek dosyası ayrıca AES256 ile size verilen parola ile şifrelidir. Şayet bu şifreyi çözmeden dosyayı yedeklemeye karar verirseniz verilen parolayı da MUTLAKA güvenli şekilde saklamak zorundasınız. Bunun yerine bilgisayarınızda GPG ile şifreyi çözebilir ve elde ettiğiniz anahtarı bu şekilde OpenKeychain'in verdiği parolaya ihtiyaç duymadan da saklayabilirsiniz.

Saklama

Anahtarınızı çok çeşitli şekillerde saklamanız mümkündür;

 • Kayıt medyası: Yedeğinizi; sabit sürücü, usb bellek, flash kart, cd-rw, dvd-r/+r, kağıt çıktısı gibi ortamlarda saklamanız mümkündür. Anahtar dosyası en fazla 4kb civarında olduğundan yer sıkıntısı çekmeyeceksiniz.

 • Saklama yeri: Yedeğinizi saklayacağınız yeri iyi seçmeniz gereklidir. Şayet evinizin soyulmasından endişeleniyorsanız ve bilgisayarınız ile birlikte yedeklerinizi aldığınız pahalı görünümlü sabit sürücünüz de elinizden giderse yedeğinizin size bir faydası olmayacaktır. Bu sebeple konum olarak yedeğinizin yerini ihtiyaçlarınıza göre seçmenizi öneririz.

 • Saklama koşulları: Yedeğinizi kaydettiğiniz medyanın saklama koşullarına uymanız şiddetle önerilir. CD medyalar zamanla disk rot riski içerir. Bu yüzden optik disklerde DVD+R veya Blurday kullanmanız ve kutusunda dikine nemsiz ortamda saklamanız önerilir.

Sabit diskler, usb bellek ve flash kartlar zamanla veri bozulmasına uğrayabilir. Sabit diskler bu bakımdan hareketli parçaları sebebi ile çok daha risk altındadır. Bu ortamları kullanırken dikkatli olunması ve iyi bir değerlendirme yapılması önerilir.

Kağıt bu açıdan akıllara son gelen seçenek olsa da insanlık tarihinin en dayanıklı kayıt ortamı olarak hala tartışmasız bulunmaktadır. Bu sebeple anahtarınızın bir yedeğinin kağıda basılmış olarak bir yerde saklanması fiyat/kafa rahatlığında tartışmasızdır. Anahtarınızın --armour yani base64 encode halini bir kağıda dümdüz basıp bir kenara kaldırabileceğiniz gibi geri dönüşümü karekodlar aracılığı ile kolaylaştırmak için paperbackup gibi bir araçtan da faydalanabilirsiniz. Kağıt yedek rehberimiz size bu konuda yardımcı olabilir. Yedeklerinizi katlamadan su geçirmez bir şekilde paketleyip ışık görmeyen bir yerde saklamanız önerilir.

Kıyamet!

Şayet kıyamet koparsa diye GPG'nin iptal sertifikası isminde bir seçeneği bulunmakta. Bu araç ile gpg size kısa bir çıktı vermekte ve anahtarınızı geri dönmeyecek şekilde kaybetmeniz durumunda anahtar sunucularına bu anahtarı göndermeniz ile anahtarınız kullanılmaz duruma gelmektedir. Şayet anahtarınızı güven oluşturmak için kullanıyorsanız küçük bir adım olarak bunu yapmanız önerilir.

İptal sertifikasını oluşturmak için GNU/Linux'ta uçbirim aracılığı ile şu komutu kullanabilirsiniz.

 • `gpg --generate-revocation [anahtar kimliği veya e-posta adresi] > [sertifikanın kaydedileceği dizin]

 • GPG'ye ciddiyetinizi belirttikten sonra iptal için bir gerekçe girip dilerseniz yazılı bir gerekçe ekleyip sertifikayı üretim için onaylayın.

 • Anahtara ait parolanızı girdiğinizde iptal sertifikanız kaydedilmiş olacaktır. Bu dosyayı sayısal olarak veya bir kağıda bastırıp güvenli bir yerde saklayın.

 • Şayet iptal sertifikasını kullanmanız gerekirse iptal sertifikasını anahtar gibi import/içe aktar seçeneği ile GPG'ye girip gpg --send-keys [iptal sertifikasının dizini] komutunu kullanarak sunuculardaki anahtaırnızı iptal edebilirsiniz.

Önerimiz

Şayet durum değerlendirmesi yapmak istemiyorsanız aşağıdaki tavsiyemizi değerlendirip çokça tehlikeye karşı kolayca güvende kalabilirsiniz.

 • Anahtarınızın yedeğini alın.

 • Anahtarınızı bir 2 adet DVD-R'ye(DVD'yi anahtar dosyanızın kopyaları ile tamamen doldurabilirseniz muhteşem olur) bir adet SD Karta kopyalayın ve 3 kopya paperbackup ile kağıda basın.

 • Her kağıt yedeğin yanına bir tane sayısal yedeği ekleyip katlamadan kilitli poşet içinde 3 örnek hazırlayın.

 • Bir örneği kendiniz evinizde, bir örneğini güvendiğiniz bir arkadaşınızda bir örneğini de şehir dışında güvenli bir yerde saklayın. Bu bilgiyi kimse ile paylaşmayın, yedekleri posta/kargo ile göndermeyin.

Paperbackup ile Kağıda Anahtar Yedeği Basmak

Gnupg ve SSH gibi asimetrik RSA anahtarları bilişim sistemlerine erişimde çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bu bakımdan kullanıcıların bu anahtarlar ile şifreledikleri veya erişim imkanına sahip olduklara cihazlara bağımlılıkları oranında anahtarların da değeri artmaktadır. Bir anahtarın kaybı şifrelenmiş verilere erişimi neredeyse imkansız hale getirdiği gibi erişim imkanı kaybedilen uzak sunucuların yarattığı sorunlar da tatsız olabilmektedir. Bu bakımdan anahtarların sayısal yedeklerinin alınması ve güvende tutulması çok önemli. Bu bakımdan pek az düşünülse de Kağıt bu amaçla çok ideal bir ortam olabilmekte.

Kağıdın avantajları

 • Uzun ömürlülük:Kağıt taş dışında bugüne kadar veri taşımayı başarmış en eski ortamlardan bir tanesi. Antik Mısır papirusları milattan önce 3000 yılına kadar gitmekte. İlginç şekilde kitap gibi bir yığın halinde bulundurulduğunda yangına karşı da bir hayli dayanıklıdır. Bu bakımdan yangına uğramış pek çok yapıdan kitaplar kısmi zararlarla kurtarılabilmiştir. Günümüzde suya dayanıklı kağıt ve baskı teknolojilerinin geliştirilmesi ile birlikte, asitsiz kağıt üstüne tonerle yapılmış bir baskıyı ömür bakımından yenebilecek pek az kayıt imkanı bulunmaktadır.

 • Maliyet:Kağıt Mb başına en ucuz kayıt medyası olmasa da şifreleme anahtarları gibi küçük verileri kaydetmek için çok ekonomik bir tercih. Bir yazıcı ve 5-20 sayfa arası kağıt ile bir Gnupg anahtarı rahatlıkla yedeklenebilmekte. Baskı maliyetinin 5 krş civarında olduğunu varsayarsak 1 liranın altında yedekler almak mümkün. Aynı zamanda baskıyı yapan makineyi de satın almanız gerekmemekte. Aynı zamanda evinize giren bir hırsız harddiskinize göz dikebilir fakat kimsenin bir deste kağıdı alma arzusu taşıyacağı düşünülmez.

 • Saklama Kolaylığı:Kağıt yedekleri saklamak için çok özel şartlara ihtiyacınız yok. Sabit sürücü ve benzeri sayısal kayıt ortamlarını nem, sıcaklık, sarsıntı gibi öğelerden korumak zorunda olduğunuz gibi kimi zamanlarda en iyi koşullarda saklanmalarına rağmen bozulmaları mümkün olabilmekte. Buna karşı bir poşete konmuş kağıt siz onu unutsanız dahi olduğu yerde sağlam kalmaya devam edecek ve gerekirse gözünüz ile okunmanıza da imkan verecektir.

Kağıdın dezavantajları

 • Oluşturma:Sayısal verilerin kağıt yedeklerini oluşturmak görece zor bir işlem. Sayısal veriyi bir sayısal ortama aktarmak günümüzde çocuk oyuncağı kıvamında fakat kağıt gibi anolog bir sisteme bunu güvenle ve emin şekilde aktarmak can sıkıcı olabilmekte. Aynı zamanda sayısal verilerin bastırılabilir şekilde encode edilmesi ve büyük boyutlu verilerin baskısının çok zaman ve kaynak harcaması bu durumu daha kolay kılmamakta.

 • Kurtarma:Yedekten kurtarma yapılamıyorsa yapılan şeye yedek demek pek mümkün olmaz. Kağıdın bu konudaki avantajı aynı zamanda bir dezavantaj da taşımakta. Bastırdığınız kağıt üzerindeki sayısal veriyi tekrar bilgisayara geçirmek için karekodlar, datamatrix veya OCR gibi teknikleri kullanmanız gerekli. Bu amaçla tarayıcı ile kağıdı taramalı ve hatasız şekilde veriyi geri alabilmelisiniz. Tabii en son çare olarak veriyi tek tek elle girme imkanınız da bulunmakta fakat bu gerçekten son çare olacak kadar zahmetli bir süreç.

Paperbackup

Paperbackup küçük bir python kodu aracılığı ile ASCII sayısal verilerin kolayca kağıt yedeklerinin çıkarılmasını sağlayan bir program.

Her python kodu gibi paperbackup da bir takıp bağımlılıklar içeriyor. İlk çalıştırdığınızda mutlaka bir bağımlılığın elinizde olmaması garanti gibi. Bu sebeple aşağıdaki komutu çalıştırarak muhtemel bağımlılıkları sisteminize indirip kurabilirsiniz.

RPM tabanlı sistemler için: sudo yum install PyX enscript qrencode hashlib zbar Debian için: sudo apt-get update && sudo apt-get install PyX enscript qrencode hashlib zbar

Anahtar veya veri yedeğini oluşturma

Öncelikle yedeğini alacağımız verinin ASCII veya base64 encode edilmiş haline ihtiyacımız var.

Gnupg anahtarımızın yedeğini şu şekilde alırsak ortaya çıkan anahtar dosyası yedeklenmeye uygun olacaktır.

gpg --export-secret-key --armour [anahtar ID] > anahtar_sec.asc

alınan çıktı bir metin editörü ile incelenirse şu şekilde görünmesi gerekli.

-----BEGIN PRIVATE KEY-----

MVp4OTNhQXNrSXNibzB2K1F0bEU3SzJ5MVhVSDdXc2F1eVZ5L0JidjREcjAKNU1xMzVMTnl0TDZp ZDdpeXhKVlNoR3B5R0xCNU0zSkZ3Tk40SndrODM4a1hQSkQreW55SWdwS2ttRGdYNFNNQgpqSmxZ MVc2TDk0NGc5MFRBRUJGUXZHMFdnQ1JzWXJtWjRuUHAvcmhLdzBGSUxzdzZSeXlBN0RpazQ2R0ND a0VvClduYS9WZTcxejhsL1Fkako0bzdDNUhlb2pUWU4vaHROL2ZFejJKQSsyOGNoM05KcXZGUEtB R2UzZmROdC9DTW4KSm5wR1lEWm1YMi8vWG4rdGlOMnpwWTZnc255Wm45RGcwVzVlK2k4WWRmdS9K NjJnKzQvUlRtaVNTcmNuVjgzWgp0ZGlhdDJrWGhwbi8xS1pJRCtMWXZwNFE2cmJvVnBmMFhhTHJI cEFRYnFFdndrVW5rVkc1K2c4T2prZzZTYlduCld1ZzUvaWh3a0RJWEZtOVhsRlpuby83RTY1V2Yr aFVYZmJ0TkxwbHpJMlV4TS9remxWQUNQRXQ1UWpYVldhK0gKOWRSRzY0MXFHNERzaW9Oci8wQkIr RHZFSTZaS1JIdTNnbzlpbmlkLzU0WUNPSldIVTUyRnl0YVdKdUw0QkpiOQpWcUd1V3NjYTZXejEw UStXaDhvNkt1V0JCc2VPSnNxMEhiWVdsRHdEeTZVdm9LM1RKaE8wYzFQcmlvWFk3N0dpCjd5UXZs WWtEb1hqVGFxbXRUbHBWaG13OG9DdG5teDZCeVdldEhhcmV4WXNIM21oTnc2OHZkNU9NV0V2ak1m REEKeVNuUFdvbEV5WFVWR3FwdXkrS25XNnpjYlo4UStxTUxqOVdLZ0UrWTJtUy9jNHhrOHlmZzRx Sk9rM1ZnWXl2cApDa3NOK2hrVnVQMnV5Nis2bGVmMmVUNHV1RjhJcmQxbnAycU1lOVpUSmY0Zndp QUhtbjczcFZsbnpaL2RYSFpuCkVHNEl5NG15ZjByZUFTVTk3U0NZbW9sbWl6WTJjVDhhaFFOVWU4 VXk1cGlGcjRWb01OVktzVWl1REJaMVlDUEkKcXI5cGk3eWN0ZlRscUxWRitscHpZRE5ZRjZtK0JH Vkx3aGQ2SmVyMWJKcllIbjJmc0FqblFqeDNNdFM3MXFMSApBUT09Cj1IUTlJCi0tLS0tRU5EIFBH

-----END PRIVATE KEY-----

Eğer yedeğini almak istediğiniz veri başka bir şey ise aşağıdaki komut aracılığı ile base64 enode ederek yedeklemeye hazır edebilirsiniz. Unutmayın ki yedekleyeceğiniz veriden %25 daha büyük bir sonuç elde edeceksiniz ve her sayfaya 10 Kb veri için 15 sayfa elde edeceksiniz.

base64 -w 65 [yedeklenecek verinin dizini] > [kaydedilecek dizin]

Bununla birlikte yedeklenecek verinizi veya anahtarınızı hazır etmiş bulunmaktasınız.

Kağıt yedeği hazırlama

Öncelikle Paperbackup git deposundan sağdaki yeşil indir düğmesi ile gerekli dosyaları indirin veya aşağıdaki komut ile git deposunu kopyalayın.

git clone https://github.com/intra2net/paperbackup

Programı indirdiğiniz dizine gidin.

cd [paperbackup dizini]

Daha sonra kağıt yedeğinizin PDF dosyasını hazırlamak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

python3 paperbackup.py [yedek dosyasının dizini]

Betik işini yaptıktan sonra çalıştırdığınız dizinde şu şekilde bir PDF dosyası sizi karşılayacak.

alt-text alt-text

Yedeği bastırma

Yedeğinizi bastırmak konusunda karar size kalmış durumda. Temel olarak dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri eğer güvenlik gerektiren bir yedeği şifresiz olarak yedeklediyseniz baskı aracınıza ve ona ulaşmak için kullandığınız bağlandıya (ör. Yerel ağ yazıcısı) güvenip güvenmediğiniz sorusudur. Bu bakımdan en güvenilir yöntem PDF dosyasını bir USB belleğe alarak doğrudan yazıcıdan bastırmak veya bilgisayarınıza yazıcıyı USB ile bağlamaktır.

Kağıt ve yazdırma yöntemi size kalmış. Her türlü baskı beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak kadar uzun ömürlü olacaktır. Lakin asitsiz kağıda toner baskı en iyi sonucu size sağlayacaktır hem baskı kalitesi hem de ömür bakımından.

Yedeklernizi bastırdıktan sonra katlamayın ve bir zarf içinde veya daha iyisi su geçirmez bir poşet içinde saklamayı ihmal etmeyin. Yedeğinizi tarihlerseniz ileride bu bilgi işinize yarayabilir veya başka ileri tarihli yedekler almanız durumunda karışmasını engelleyebilir.

Kurtarma

Öncelikle kağıt yedeğinizin mümkün olan en yüksek çözünürlükte tarayın. Taramanızın sonucu olan PDF dosyasını paperbackup dizinine taşıyın ve aşağıdaki komut ile geri kurtarabilirsiniz.

./paperrestore.sh [kurtarılacak PDF dizini] > kurtarma

Paperbackup ona verdiğiniz isimle dosyayı bulunduğu dizine kaydedecektir.

Okuma listesi ve benzer projeler

https://github.com/tuxlifan/paperbackup http://ollydbg.de/Paperbak/ https://github.com/Rupan/paperbak/ https://git.teknik.io/scuti/paperback-cli https://github.com/colorsafe/colorsafe http://ronja.twibright.com/optar/ http://www.jabberwocky.com/software/paperkey/ https://github.com/4bitfocus/asc-key-to-qr-code

Şifreli E-posta Hizmetleri

Snowden'in kamuya açıkladığı gerçeklerden sonra şifreli e-posta hizmetleri fazlasıyla tartışılmış ve konuşulmuştur. Özellikle Lavabit'in muhtemelen FBI baskısı sebebi ile kapatılmasından sonra benzer şifreli e-posta hizmetlerine ilişkin merak ve tartışma daha da arttı. Bunun bir ihtiyaç olarak gören kimi kimseler çeşitli "şifreli e-posta" hizmeti vermeye başlamıştır.

Şifreli e-posta hizmeti nedir?

Öncelikle "şifreli" veya "güvenli" e-postanın ne olmadığından söz etmek gerekir. Herhangi bir yazışmanın "mahrem" veya "güvenli" sayılabilmesi için şifrelemenin uçtan uca(end-to-end) olması gereklidir. Bu koşulun gerçekten oluşmasının tek imkanı tarafların şifreleme anahtarlarını kendi cihazlarında üretmeleri ve ellerinde bulundurmalarıdır. Aracı olarak hizmet sunan şifreli e-posta hizmet sağlayıcısının şifreleme işlemine müdahil olduğu her durumda güvenin bir kısmı hizmet sağlayıcıya aktarılmış olur.

Kabaca şifreli e-posta hizmetleri uygulama bakımından ikiye ayrılabilir; taraflar arasındaki iletişimin uçtan uca şifrelenebildiği cins ile sadece gelen e-postaların gelen kutusunda şifreli saklandığı cins olarak.

Şifreli Gelen Kutusu

Pek çok mahremiyet yanlısı e-posta sağlayıcısı, arayüzleri aracılığı ile gelen e-postaların şifrelenerek gelen kutusuna kaydedilmesine imkan vermektedir. Söz konusu şifreleme genellikle kendi sunucularında kullanıcı adına üretilen bir GPG anahtarı ile yapmaktadırlar. Bu yöntemin iki adet faydası bulunmaktadır;

 • Bir sebepten e-postalar veya e-posta hesabı kaybedilirse, şifreli olduklarından dolayı ifşa olmaları mümkün olmayacaktır.

 • E-posta hizmet sağlayıcısı bir devlet tarafından kullanıcıları hakkında bilgi vermeye zorlanırsa şirket şifrelenmiş veriden ve üstveriden başka teslim edebileceği bir şey olmayacaktır.

İki de düşünülmesi gereken zararı bulunmaktadır;

 • Doğal olarak gelen e-postalar vardıklarında şifresiz olduklarından ne hizmet sağlayıcısının ne de kendisinden bilgi talep eden devletlerin kaydedilip şifrelenmeden önce bu e-postaları okumasına engel olan bir durum yoktur.

 • E-postalarınız şifreli saklanacağından, cihazlarınızda yerel olarak GPG kurulu ve hizmet sağlayıcınızın ürettiği gizli anahtar elinizde değil ise postalarınızı okumak için size sunulan webmail arayüzüne mahkum kalırsınız.

Tüm anlatılanlar bir yana bu şekilde yapılan şifrelemeden herhangi bir anlamda güvenlik veya mahremiyet beklememek yerinde olacaktır.

Pek çok hizmet sağlayıcı olmakla birlikte aşağıdakiler söz konusu imkanı sağlayan en tanınmış şirketlerdir;

mailbox.org posteo.de fastmail.com? ...

Uçtan Uca Şifreli E-posta

Uçtan uca şifreli e-posta hizmeti veren şirketler her kullanıcısı için üyelik sırasında bir anahtar oluşturmakta ve bu anahtar aracılığı ile çoğunlukla sadece kendi üyeleri arasındaki yazışmaları şifreleyebilmektedir. Hizmet sağlayıcının dışındaki e-posta kullanıcılarına bir parola ile şifrelenmiş e-posta atabilmek mümkün olsa da bu standart olarak sağlanmamakta ve olağan kullanım için fazlasıyla zahmetli olmaktadır. Bu hizmetler ile;

 • Aynı hizmet sağlayıcıyı kullanan veya parola ile şifrelenerek diğer e-posta kullanıcılarına yapılan yazışmalar hizmet sağlayıcı tarafından da okunamadığı iddia edilmektedir.

 • Devletlerden gelen taleplere şirketlerin sağlayabileceği sadece üstveri ve anahtarın şifreli hali olmaktadır.

Her ne kadar anahtarın üretimi ve hizmetin kullanımı için gereken yazılımların "özgür" ve tarayıcıda yerel olarak çalıştığı söylense de her giriş yaptığınızda tayacınıza yüklenen javascript kodunun doğruluğunu denetleme imkanının olmayışı ve her halukarda şifreli de olsa gizli anahtarınızın şirketin sunucusuna yüklenmesi bruteforce saldırılara imkan vermesi tatsız sonuçlardır. Sayılan sebepler ile belirli bir güvenin hizmet sağlayana aktarıldığı ve bu güvenin haksız çıkması ihtimalinin değerlendirilmesi önemlidir.

Uçtan uca şifreli e-posta hizmeti veren en tanınmış iki isim Tutanota ve Protonmail idir. Benzer hizmetler vermelerine rağmen bu amaçla kullandıkları teknolojiler ve yaklaşımlar bir hayli farklıdır.

Tutanota vs Protonmail

Ücretsiz Üyelik

Protonmail de Tutanota da giriş seviyesi temel güvenlik özelliklerinin sunulduğu bedava hesaplar vermekte. Bu bakımdan şayet ihtiyaçlarınız sınırlı ve bütçeniz dar ise iki hizmet sağlayıcıdan da bedava hizmet almanız mümkün

Anonim Üyelik ve Ödeme

Teoride her iki şirket de anonim üyelik veriyor ve cryptoparalar ile ödeme kabul ediyor fakat Protonmail pratik olarak anonim üyeliği daha zor kılıyor. Muhtemelen boşuna açılan bedava hesaplar azaltmak adına bir çaba olsa da güvenlik ihtiyacının bir parçası olabilecek anonimliği bozan bu çabanın iyi olmasığı kesin.

Fiyat

Protonmail'in gün itibari ile en ucuz ücretli üyeliği 4 Avro/aylık olmakla ayda 1 Avro'ya hizmet veren Tutanotaya göre 4 kat daha pahalı durumdalar. Protonmail bunu nükleer sığınaklarının maliyetine ve İsviçre'de bulunmalarına bağlamakta. Tutanota is Almanya'da çeşitli veri merkezlerinde bulunmakta. Fiyatlandırma konusundaki inandırıcılık kullanıcıya kalmış durumda.

Platform Yaygınlığı

Her iki hizmet de GNU/Linux dahil olmak üzere tüm platformlarda istemci bulunduruyor. Lakin Protonmail SMTP protokolü ile yerel e-posta istemcilerinin kullanılabilmesi için bir köprü yazılımı da geliştirmiş durumda. Böylece isteyenler Thunderbird gibi kendi e-posta istemcileri ile Protonmail'i kullanabilmekte. Tutanota ise sadece webmail ve kendi istemcileri ile kullanıma imkan veriyor.

Yazılım Özgürlüğü

Protonmail ile Tutanota'nın en büyük ayrılıklarından biri burada ortaya çıkıyor. Protonmail yazılım özgürlüğü konusunda verdiği sözleri zamanında tutamamakta. Şu anda sadece webmail yazılımı özgür olmakla, diğer tüm platformlar için olan yazılımları mülk konumunda bulunuyor. Tutanota ise tam tersine tüm yazılımlarını özgür geliştirmekte ve Android istemcisi F-droid'den bile indirilebiliyor. Hatta özgür yazılıma özgür yazılım diyen nadir şirketlerden biri

Şifreleme Teknolojileri

Protonmail ile Tutanota arasındaki en önemli farklardan bir tanesi kullandıkları şifreleme teknolojilerinin farklılığından gelmekte. Protonmail uzun zamandır e-posta şifreleme için kullanılan GnuPG yazılımı üzerine kurulu bir sistem. Tutanota ise simetrik şifreleme algoritması olan AES128 ile asimetrik RSA2048 algoritmasının bir birleşimini kullanmakta. Algoritmaların geçmişi ve güvenliği bakımından hiç bir fark olmamakla hizmetin özgürlüğü açısından çok önemli pratik bir fark ortaya koymakta bu durum.

Hizmet Özgürlüğü

Muhtemelen Tutanota ve Protonmail arasındaki en önemli fark hizmetlerinin özgürlüğü. Tutanota şifreleme imkanını doğal olarak sadece kendi kullanıcıları arasında sağlayabilmekte ve federatif e-posta sisteminde ayrı bir walled garden olarak bulunmakta. Dışarıdan bir kullanıcının şifreli olarak Tutanota kullanıcısına e-posta atması şu an itibari ile mümkün değil fakat GPG uyumluluğu üzerine çalışacaklarına dair bir açıklamaları bulunmakta.

Protonmail ise GPG ile çalışmakta ve yakın zamanda kendi kullanıcılarının GPG anahtarlarının indirilebileceği anahtar sunucularını devreye almış durumdalar. Hala Android ve IOS istemcilerinden hizmet sağlayıcılar arası şifreleme konusunda sorun çekilse de webmail üzerinden yapılan yazışmalarda gelen e-posta GPG ile şifreli ise Protonmail doğrudan anahtarı indirip cevapları şifreli olarak gönderebiliyor. Bu bakımdan Protonmail dışı kişilerle şifreli yazışmak gün itibari ile mümkün ve görece kolay.

Aynı zamanda SMTP ve POP3 gibi federatif e-posta protokolleri iki hizmet tarafından da doğrudan desteklenmemekte. Sadece Protonmail kendi köprü yazılımları ile buna imkan vermekte. Bu yazılım gün itibari ile özgür olmadığından ve GNU/Linux paketi hala beta aşamasında bulunduğundan hala tam bir özellik olarak sayılması zor.

Sonuç

Şifreli e-postayı bir hizmet olarak almak tercih sayılabilir. Kendi sunucunuzu ile e-posta işletmek ve GPG kullanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Hali ile şifreli yazışmak, bunu güvenli şekilde yapmak ve anahtarınızı kendi elinizde tutmanın güvenini hissetmek için hala en iyi seçenek GPG'yi kendi yerel cihazınızda tercih ettiğiniz güvenilir bir e-posta hizmet sağlayıcı ile kullanmaktır.

GPG anahtarı oluşturmak ve kullanmak için rehberimizden yararlanabilirsiniz.

OTR (Off-The-Record Messaging)

OTR’ye Giriş

Off-the-Record Mesajlaşma (OTR) mesajlaşmanın baştan sona(end-to-end) şifrelenmesini sağlar. Pek çok özelliği vardır:

 • Şifreleme Bütün şifreleme cihazınızda gerçekleşir. Sohbet güvenli olmayan ağlar ve hizmet sağlayıcılar üzerinden yapılsa bile başkaları tarafından okunması engellenir.
 • Doğrulama Konuştuğunuz kişilerin iddia ettikleri kişiler olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.
 • Perfect forward secrecy (mutlak gizlilik) Eğer özel anahtarlarınızın kontrolünü kaybederseniz önceki herhangi bir sohbetiniz ifşa olmaz.
 • İnkar Edilebilirlik Gönderdiğiniz mesajlar sizin tarafınızdan gönderildiğine ilişkin üçüncü kişilerce anlaşılabilecek bir emare taşımaz. Herhangi biri sohbetin bitimi ertesinde mesajları sizden gelmiş gibi gösterebilir. Bununla birlikte, sohbet sırasında sizin iletişimde olduğunuz kişi gördüğü mesajların doğrulanmış ve değiştirilmemiş olduğundan emindir.

OTR'yi Yükleme

GNU/Linux

Alt+F2’ye basın ve çalıştırın:

gnome-terminal

Yeni terminal penceresine aşağıdaki satırı kopyalayın ve Enter’a basın:

sudo apt-get install pidgin-otr

Pidgin’i çalıştırmak için Alt+F2’ye basın ve yazın:

pidgin

Android

F-droid veya bir başka kaynaktan Conversations Legacy indirin. Conversations Legacy'nin Pix-art gibi başka forkları da olmasına rağmen özellikle onları tercih etmenizi gerektirecek bir sebep olmadıkça Conversations en iyi tercih olacaktır.

Windows

https://pidgin.im/download adresini ziyaret edin.

Mac

Pidgin Mac’te çalıştırılabilir fakat onun yerine Adium kullanmak çok daha kolay. Adium Pidgin’in Mac OS uyumlu hali. Adium'u indir.

Hesabınıza giriş yapın veya yeni hesap oluşturun

Şayet bir sunucuda XMPP hesabınız var ise kullanıcı adı ve parolasını girerek bağlantı sağlayabilirsiniz. Şayet bir XMPP hesabınız yok ise bu aşamada kayıt imkanı veren bir sunucuda hesap açabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize bir

Aşağıdaki sunucuları tercihinizde değerlendirebilirsiniz;

Calyx Institute - Çok geniş XMPP kullanıcı kitlesine hizmet veren bir Dernek. Sayısal haklar alanında çalışmalar sürdüren derneğin XMPP sunucusu anonim kayıt kabul ediyor. Kayıt için (kullanıcı adı)@jabber.calyxinstitute.org alan adı kullanılabilir.

Conversations - Conversations yazılımının kendi sunucusu. Şayet özgür yazılıma destek olunmak istiyorsanız ücretli bu hizmeti tercih edebilirsiniz. İlk altı ay ücretsiz kullanım imkanı vermekte.

Riseup - Riseup teknoloji kolektifinin ücretsiz hizmetlerinden biri de XMPP. Doğrudan kayıt imkanı vermediği için bir Riseup hesabı sahibi olmanızı gerektiriyor.

OTR kurulumu

Şimdi hem Pidgin ve OTR kurulu olduğuna göre

 • Ana pencereden Tools > Plugins’i seçin

 • Off-The-Record Messaging eklentisini etkinleştirin ve Configure’a basın

 • Listeden XMPP hesabınızı seçin ve Generate’e basın

 • ÖNEMLİ NOT!: "Default OTR Settings" altında hem Require private messaging hem de Don’t log OTR conversations seçeneklerini işaretleyin. Bu seçenekler yalnızca şifrelenmiş sohbetler yapmanızı ve sohbetlerin kaydının tutulmadığını temin eder. Fakat aklınızda olsun ki konuştuğunuz kişinin sohbetin kaydını tutma ihtimali her zaman vardır. Karşınızdaki kişiye sohbetinizin kaydını tutup tutmadığını sormak iyi bir fikisr.

Rehbere Arkadaş Ekleme

 • Arkadaş eklemek için, ana Pidgin penceresinden Buddies > Add Buddy’i seçin.

 • Kendi hesabınızı seçtiğinizden ve doldururken arkadaşınızın kullanıcı adını doğru yazdığınızdan emin olun. Arkadaşlarınızı kategorize etmek üzere grup oluşturma seçeneğiniz bulunmakta.

 • Add’e tıklayın.

 • Arkadaşlarınız eklendiğinde sohbet etmeye uygun bir şekilde ana Pidgin penceresinde görünecekler. Sohbeti başlatmak için listeden arkadaşınızın kullanıcı adına çift tıklayabilirsiniz.

Arkadaşları Doğrulama

Start private conversation’a tıklayın ve gizli sohbetiniz için birbinizi doğrulamak adına talimatları izleyin. Birini doğrulamanın en kolay yolu kişiye sadece onun cevaplayabileceği bir soru sorduğunuz Soru Cevap yöntemidir. Bu, konuştuğunuz kişinin konuştuğunuzu sandığınız kişi olduğunu onaylama adına önemli bir güvenlik adımıdır. Kabul edilebilir sorulara örnekler:

S: Dün gece Hilmi’lerde seninle ne hakkında konuştuk? (küçük harf, iki kelime)

C: kaynak makinesi

Yukarıdaki konuşmada bahsedilen anda yalnızca iki kişinin bulunması sorulan soruyu güvenli kılıyor.

S: Yatak odamın duvarındaki afişi kim tasarladı? (küçük harf, üç kelime)

C: arı kovanı kolektifi

Bu da yatak odanıza aldığınız kişilere güvendiğinizi farzeden güvenli bir soru.

"Saçımın rengi ne?" veya "Köpeğimin adı ne?" gibi sorular güvenli sayılmaz çünkü herhangi biri bu soruların cevaplarını kolaylıkla tahmin edebilir.

OMEMO

OMEMO’ya Giriş

OMEMO mesajlaşmanın baştan sona(end-to-end) şifrelenmesini sağlar.OTR ile pratik olarak ayrılan modern ihtiyaçlara yönelik özellikleri mevcuttur.

 • Şifreleme Bütün şifreleme cihazınızda gerçekleşir. Sohbet güvenli olmayan ağlar ve hizmet sağlayıcılar üzerinden yapılsa bile başkaları tarafından okunması engellenir.
 • Doğrulama Konuştuğunuz kişilerin cihazlarının aynı cihaz olduğunu doğrulama.
 • Perfect forward secrecy (mutlak gizlilik) Eğer özel anahtarlarınızın kontrolünü kaybederseniz önceki herhangi bir sohbetiniz ifşa olmaz.
 • İnkar Edilebilirlik Gönderdiğiniz mesajlar sizin tarafınızdan gönderildiğine ilişkin üçüncü kişilerce anlaşılabilecek bir emare taşımaz. Herhangi biri sohbetin bitimi ertesinde mesajları sizden gelmiş gibi gösterebilir. Bununla birlikte, sohbet sırasında sizin iletişimde olduğunuz kişi gördüğü mesajların doğrulanmış ve değiştirilmemiş olduğundan emindir.

OTR ile OMEMO Farkı

OTR ile OMEMO'yu ayıran iki önemli fark bulunmakta.

 • OTR herkesin şanslı iseler bir bilgisayarı bulunduğu ve "online" olmanın istisna olduğu bir zamanda tasarlanmış bir yazılım. Bu sebeple anlık olarak iki cihaz arasında iletişim kurmaya imkan vermekte her oturum sırasında. Hali ile bugün alışılan grup yazışmalarının yapılması mümkün değil. OMEMO ise grup yazışmalarına imkan tanımakta.

 • OTR iki cihazın da oturum başlangıcında İnternet'e bağlı olmalarını gerektirmekte. Bu sebepten offline olarak atılan mesajların alıcısına ulaşması mümkün olmamakta. OMEMO ise çift anahtarlama imkanı ile offline olarak atılan mesajların sunucuda belirli bir süre saklanarak daha sonra bağlanan alıcısına gönderilmesine imkan veriyor.

 • OTR insana dayalı bir güven sistemine sahip. İnsanların kişisel olmayan cihazları kullanmalarının çok yaygın olduğu dönemde iletişimde bulundukları kişilerin gerçekten iddia ettikleri kişi olduklarını doğrulanması elzem görülmüş. Bugün ise herkes kişisel cihaz sahibi ve cihazları kriptografik anahtarlar aracılığı ile doğrulamak çok daha kolay bir yöntem olduğundan OMEMO tarafından cihaza günven prensibi kabul edilmiştir.

OMEMO'yu Yükleme

GNU/Linux

Şu anda GNU/Linux sistemlerde tam işlevsellikle çalışan en iyi yazılım Gajim Pidgin için geliştirilen OMEMO eklentisi hala geliştirme aşamasında bulunduğundan sağlıklı olarak kullanılması pek mümkün değil gün itibari ile.

Bir uçbirim açın veya Alt+F2’ye basın ve çalıştırın:

Debian ve Ubuntu (APT): sudo apt-get insall gajim gajim-omemo Red Hat ve Fedora (RPM): sudo dnf insall gajim sudo dnf copr enable philfry/gajim dnf install python3-axolotl python3-axolotl-curve25519 python3-qrcode

Bu aşamadan sonra Gajim'i sisteminizde OMEMO eklentisi ile çalıştırabiliyor olacaksınız.

alt-text

OMEMO eklentisini etkinleştirmek için Gajim menüsünden plugins (eklentiler) kısmına girin.

alt-text

Ertesinde available (indirme) sekmesinden OMEMO eklentisini indirip kurabilir ve yüklenenler sekmesinden etkinleştirebilirsiniz.

alt-text

Android

F-Droid veya bir başka kaynaktan Conversations indirin. Conversations'nın Pix-Art gibi başka forkları da olmasına rağmen özellikle onları tercih etmenizi gerektirecek bir sebep olmadıkça Conversations en iyi tercih olacaktır.

Mac

Pidgin Mac’te çalıştırılabilir ve eksik de olsa OMEMO eklentisi olan libpurple ile kullanılabilir veya Gajim'in rehberini takip edebilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın veya yeni hesap oluşturun

Şayet bir sunucuda XMPP hesabınız var ise kullanıcı adı ve parolasını girerek bağlantı sağlayabilirsiniz. Şayet bir XMPP hesabınız yok ise XMPP istemcileri hesap eklerken "bu sunucuda hesap aç" anlamında bir seçeneği işleyerek girdiğiniz bilgilerle kullanıcı oluşturma imkanı vermekte.

Aşağıdaki sunucuları tercihinizde değerlendirebilirsiniz;

Calyx Institute - Çok geniş XMPP kullanıcı kitlesine hizmet veren bir Dernek. Sayısal haklar alanında çalışmalar sürdüren derneğin XMPP sunucusu anonim kayıt kabul ediyor. Kayıt için (kullanıcı adı)@jabber.calyxinstitute.org alan adı kullanılabilir.

Conversations - Conversations yazılımının kendi sunucusu. Şayet özgür yazılıma destek olunmak istiyorsanız ücretli bu hizmeti tercih edebilirsiniz. İlk altı ay ücretsiz kullanım imkanı vermekte.

Riseup - Riseup teknoloji kolektifinin ücretsiz hizmetlerinden biri de XMPP. Doğrudan kayıt imkanı vermediği için bir Riseup hesabı sahibi olmanızı gerektiriyor. Riseup'ın amacı dünyada mücadele gösteren topluluklara ve kişilere teknolojik destek vermek olduğundan ve sadece bağış ile ayakta kaldıklarından ya bağış yapmak ya da kaynaklarını kullanmak konusunda dikkatli olmak gereklidir.

Rehbere Arkadaş Ekleme

 • Arkadaş eklemek için, ana Gajim penceresinden Accounts (Hesaplar) > Add Contact (kişi ekle) seçin.

 • Kendi hesabınızı seçtiğinizden ve doldururken arkadaşınızın kullanıcı adını doğru yazdığınızdan emin olun. Arkadaşlarınızı kategorize etmek üzere grup oluşturma seçeneğiniz bulunmakta.

 • Add (Ekle) ’e tıklayın.

 • Arkadaşlarınız eklendiğinde sohbet etmeye uygun bir şekilde ana Pidgin penceresinde görünecekler. Sohbeti başlatmak için listeden arkadaşınızın kullanıcı adına çift tıklayabilirsiniz.

Arkadaşları Doğrulama

OMEMO ile yazışmaya başlamak için öncelikle konuşma penceresinde mesja kutusunun yanındaki asma kilit sembolünden OMEMO'yu seçmekle başlayın.

alt-text alt-text

Daha sonra ilk mesajınız ile karşı tarafın omemo anahtarı sunucudan çekilecek ve size güvenip güvenmediğiniz sorulacak. Bu ekrande size ait tüm cihazların anahtarları ile karşı tarafın kullandığı tüm anahtarlar listelenecektir.

alt-text

Sertifika simgesine tıklayarak tüm anahtarlara olan güveninizi işaretleyebilir anahtarları silebilirsiniz. Anahtarları doğrulamak için konuştuğunuz kişi ile ikinci farklı bir kanaldan tercihen sesli iletişim ile karşılaştırma yapabilir veya yan yana geleceğiniz bir anı bekleyebilirsiniz. Mümkün olduğu sürece asla körlemesine anahtarlara güvenerek yazışma yapmayın.

Signal

Signal App Android, GNU/Linux, iOS ve Windows cihazlarda çalışan, OTR'nin takipçisi olan OMEMO protokolünün değiştirilmiş bir versiyonu ile çalışan modern bir mesajlaşma ve sesli iletişim yazılımıdır.

Avantajları

 • Şifreleme Signal, tüm yazışma ve görüşmeleri cihazınızda konuştuğunuz kişiye özel ürettiği anahtar ile şifreler. Bu sayede yazışmanın gönderildiği aşamada ne ağı takip edenler ne de Signal'in kendi sunucuları yazışmalarınızın içeriğine ulaşamaz.
 • Bütünlük Signal kullanırken eğer konuştuğunuz kişiler ile güvenlik numarasınızı bir karekodu taratarak veya parmak izini karşılaştırarak doğrularsanız iletişimizde araya kimsenin girmediğine emin olabilirsiniz. Signal bu numaranın bir sebeple değiştiği durumlarda belirgin şekilde kullanıcılarını uyararak güvenliğin eksildiğini bildirir.
 • Perfect forward secrecy (mutlak gizlilik) Eğer özel anahtarlarınızın kontrolünü kaybederseniz önceki herhangi bir sohbetiniz ifşa olmaz.

Dezavantajları

 • Cihaza güven Signal protokolü OMEMO gibi cihaza güven taşıdığı için o cihazı kullanan bir başkası ise o kişiyi doğrulamanın OTR gibi bir imkanı yoktur.
 • Federasyon eksikliği Signal'in arkasında bulunduğu Whisper Systems ve Moxie Merlinspike Signal sunucularını federasyona açmayacağına dair kesin bir duruş sergilemektedir. Bu bakımdan ileride Whisper Systems ortadan kalkar veya hizmetlerini vermek konusunda kısıtlamalara giderse Signal kullanıcıları çaresiz kalacaktır.
 • Anonim olmaması Signal anonim olarak kullanılabilecek bir yazılım değildir. Kurulumu sırasında kullanıcılarından SMS alabilecek bir telefon numarası talep etmekte ve kullanıcının arkadaşlarını rehberinde bulunan telefon numaraları aracılığı ile bulmaktadır. Her ne kadar signal telefon numaralarını doğrudan sunucusuna yüklemese de bir kullanıcı kimliğini veya telefon numarasını koruyarak bir başka Signal kullanıcısı ile görüşemez. Kimi basın çalışanlarının yaşadığı gibi bu durum kimi zaman tehlike yaratabilir.

Signal nasıl kurulur?

Mobil Platformlar

Android veya IOS çalıştıran cihazlarda Signal kullanmak, herhangi bir yazılımı kurmak kadar kolaydır. Playstore veya Appstore'dan arama yapıp Signali kurabilirsiniz.

Bu şekilde kurulum yaptığınız durumda Signal'in Google'ın bildirim ve harita hizmetlerine ait bağımlılıklarını içeren versiyonunu kuracağınızı aklınızda bulundurmalısınız. Ne yazık ki Signal bu bağımlılıkları kullanmakta israr ettiği ve belirli yazılım özgürlüklerini göz ardı ettiğinden F-droid depolarında yer bulmamakta. Bu yüzden Android versiyonunun APK kurulum dosyasını indirmelisiniz. MUTLAKA indirdiğiniz dosyanın parmak izi doğrulamasını yapın. Bunun için bir GNU/Linux bilgisayarda uç birimde aşağıdaki komutu çalıştırarak Signal'in indirme sayfasında verdiği parmak izi karşılaştırılabilir;

keytool -list -printcert -jarfile [apk'nın yolu]

Kurulum bir kere güvenli şekilde tamamlandıktan sonra Signal kendisini düzenli olarak güncelleyecektir.

GNU/Linux

Signal kendi web sayfasında Debian tabanlı dağıtımlar için kurulum dosyasını sunmaktadır.

Flatpak kullananlar dağıtımlarından bağımsız olarak Signal masaüstü istemcisini sistemlerine Flatpak repolarından kolaylıkla kurabilirler.

İpuçları ve Öneriler

 • Signal mahremiyet vaadeden bir platform değildir. Tüm kullanıcılarını, kimliklerine sıkı sıkıya bağlı ve anonimlikten uzak cep telefonu numarası ile tanımlar. Telefon numarası anonimliğin güvenlik için gerektiği durumlarda ciddi tehlikeli bir veridir. Bu bakımdan Signal'den beklentiniz anonimlik olmamalıdır.

 • Signal'i kullandığınız kişiler ile anahtarlarınızı doğrulamazsanız şifrelemenin güvenliğini ciddi miktarda zayıflatmış olursunuz. Bu tip saldırılar hem devletler tarafından hem de kötücül amaçlı bireyler tarafından gerçekleştirilebilmekte. Konuşma penceresinde kişi ismine tıkladıktan sonra açılan menünün en altında "Güvenlik numarasını görüntüle" bölümündeki numaraları SIGNAL HARİCİ bir kanaldan doğrulayabilir. Yanyana iken gösterilen karekodu taratarak doğrulama yapabilirsiniz.

alt-text alt-text

 • Sesli aramalarınızı da Signal aracılığı ile yapabilirsiniz. Bu size olağan aramalara göre çok daha yüksek mahremiyet sağlayacaktır. Çevreniz ile kullanmanız önerilir. Bazı kullanıcılar VPN ile signal kullanırken ses bağlantı sorunları yaşayabilmektedir.

 • Signal ve geliştiriciliğini yapan Open Whisper Systems pek özgürlük taraftarı değiltir. Moxie Merlinspike, özgür olan signal'in Google servisleri içermeyen LibreSignal forkunu yasal tehditler ile ortadan kaldırmıştır. Hali ile Signal bir gün kullanıcılarına sırtını dönerse Signal'i kendi sunucunuz ile kullanmak için çokça çaba harcamanız ve bağlantılarınızı kaybetmeniz olasıdır.

Ağ Güvenliği

Ağ güvenliğinizi iyileştirin

İnternet vahşi bir yer. Ağ üzerinde yaptığınız neredeyse her işlem bir şekilde kaydediliyor, arşivleniyor ve inceleniyor. Bu hem devletlerin amaçları için hem de şirketlerce size reklam satmak için yapılıyor. Herhangi bir bilgisayarı İnternet'e bağladığınız anda güvenliğinizin eksilmesi işten bile değil.

Peki İnternet'in paydaşları olarak bizler neler yapabiliriz? Ağ güvenliği bilgisayarınızı ve iletişiminizi ağ üzerinde nasıl koruyabileceğinize dair tavsiyeler içermektedir.

Güvenli Bağlantılar

Güvenli bağlantılar nelerdir?

Riseup servislerini kullanırken şifreleme kullanıyor olmalısınız. Güvenli bağlantıları kullanmazsanız internet trafiğiniz şifrelenmemiş olur. Bu, e-postanızı gözlemek hatta daha kötüsü giriş bilgilerinizi elde etmek veya bizim sunucularımızı taklit etmek isteyen herhangi biri tarafından erişilebilir olması anlamına gelir. Riseup'a güvenli bir bağlantı kurmak gözetlemecilere ve taklitçilere karşı makul bir koruma sağlar.

Güvenli bağlantı nasıl kullanılır?

Posta istemcinizi güvenli bağlantı ile kullanmak için yapmanız gereken bir takım kurulum ayarları bulunmakta. Endişelenmeyin, birlikte yapacağız.

Eğer Thunderbird kullanıyorsanız, ayarlarınızı kontrol etmek üzere aşağıdaki adımları atlayarak thunderbird bölümü'ne gidebilirsiniz. Eğer farklı bir posta istemcisi kullanıyorsanız lütfen genel ayarlar bölümü'nü okuyun. Eğer posta istemcisinin ne olduğuyla ilgili hiçbir fikriniz yoksa, bir sonraki bölümü okuyun ve size öğretelim.

Posta istemcisi nedir?

Posta istemcisi nedir? Posta istemcisi e-posta oluşturmak ve e-postalarınızı okumak için özelleşmiş programa denir. Bu program Thunderbird, Apple Mail, Outlook, Eudora vb. olabilir. E-postalarınızı okumak ve yazmak için kullandığınız hangisi ise o sizin e-posta istemcinizdir.

Genel Ayarlar

Normal koşullarda, posta istemciniz için gerekli kurulum ayarlarını araştırmanız ve programın bütün bağlantılarda(POP veya IMAP ile SMTP için) SSL veya TLS kullanmaya ayarlı olduğundan ve ayrıca doğru portu kullanıyor olduğunuzdan emin olun. Eğer bunların ne anlama geldiğini bilmiyorsanız endişelenmeyin, biz buradayız.

Bunu yapmak için belirli prosedür her posta istemcisi için epey farklı ve hatta bazen aynı yazılımın farklı sürümleri için bile çok farklı olabiliyor.

Genellikle biz posta istemcileri için destek sunmuyoruz. Gelgelelim, posta istemcilerinini kurma ile ilgili biraz bilgi sahibiyiz. Eğer istemciniz listedeyse oradaki bilgi gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer Mozilla'nın Thunderbird'ünü kullanmıyorsanız, istemcinizi onunla değiştirmeyi düşünmeniz için ısrar ediyoruz. Thunderbird makul derecede güvenli, kullanımı kolay bir özgür yazılım projesi. Denemekten zarar gelmez! Thunderbird kurulumu için talimatlarımız are really good, its what we know best and can support you much easier if you use it.

Eğer Thunderbird'e geçmek istemiyorsanız, bu değişikliklerin nasıl yapılacağına aşina değilseniz ve bizim yardım sayfalayarımız faydalı olmadıysa, gerekli kurulum değişikliklerini yapmak üzere kendi çevrenizden bu tip işlerden anlayan birini aramanız veya kullandığınız yazılımın topluluğuna başvurmanız gerekmekte.

Thunderbird

Thunderbird'de gerekli değişiklikleri yapmak üzere aşağıdaki adımları izleyin:

İlk olarak Thunderbird'ün hangi sürümünü kullandığınızı anlamak için "Help" menüsünden "About Thunderbird"e tıklayın

Kullandığınız sürümün numarasını öğrendiğinizde aşağıdaki aşamalardan sizin sürümünüzle eşleşeni izleyin. Eğer kullandığınız Thunderbird'ün sürümü 2.x veya daha eskiyse sürümü yükseltmeniz gerekmekte. Maalesef bunun nasıl yapıldığını burada anlatamayacağız ancak "Thunderbird'ün sürümünü yükseltme" diyerek çevrimiçi arama yaptığınızda gerekli bilgiyi bulabilirsiniz.

Thunderbird 3.x ve daha yeni sürümler

Thunderbird sürüm 3.x'de güvenli bağlantıları etkinleştirmek üzere gerekli değişiklikleri yapmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 • "Edit" menüsünden "Account Settings"i seçin
 • Hesap ayarları iletişim kutusu açıldıktan sonra riseup hesabınız için "Server Settings"i seçin
 • Kutunun ortasında "Security Settings" yazan bir başlık göreceksiniz
 • Başığın altında "Connection Security" ile etiketlenmiş bir açılan menü bulunmakta
 • Açılan menü SSL/TLS'i ayarlamak için kurulu olmalı
 • İletişim kutusunun sağ üst köşesinde "Port" yazan bir ayar bulunmakta
 • Bu ayar otomatik olarak yapılmış olmalı ama emin olmak için kontrol et
  • Eğer IMAP kullanıyorsan Port numarası 993 olmalı
  • POP kullanıyorsan port numarası 995 olmalı
 • Eğer IMAP veya POP kullanıyorsan "Server Settings" iletişim kutusunun en üst satırında "Server Type" satırı bulunur.
 • Bir sonraki aşamada sol panelde "Outgoing Server (SMTP)" başlığına tıklayın
 • Bir kere sağ panelde bulunan riseup SMTP sunucusuna tıklayın
 • Uzak sağ köşedeki iletişim kutusunda "Edit" seçeneğine tıklayın
 • "Connection Security" seçeneğini SSL/TLS'e ayarlayın
 • "Port" ayarının 465'e ayarlı olduğundan emin olun
 • "Ok" tıklayın
 • Bir daha "Ok" tıklayın
 • Herhangi bir noktada "Authentication Method" ayarını değiştirmemelisiniz - ayar her zaman "Normal Password" olmalı
 • Heyo! Bu işi de atlattınız!!!

iOS

Eğer bunun gibi bir apple cihazınız var ise nasıl güvenli şekilde ayarlarınızı değiştirebileceğinizle ilgili talimatlarımızı inceleyebilirsiniz.

SSS

S: Eğer webmail kullanırsam, güvenli olur mu?

C: Web'i kullandığınızda, bağlantınızı bilgisayarınızdan İnternetteki çeşitli sunucular aracılığı ile ziyaret etmeye çalıştığınız sayfanın web sunucusuna yaparsınız. Bu bağlantıyı "HTTP" diye anılan bir şey ile yaparsınız. Bu bağlantıda gönderdiğiniz veriler açıktan gider ve güvenli değildir. Saldırganlar, web sitesi hesaplarınıza ve ziyaretiniz sırasında gönderdiğiniz veya aldığınız tüm bilgilere ulaşabilirler. Ama umut bitmez! "HTTP"'nin bir "HTTPS" (sonundaki 'S' güvenli anlamında) adında güvenli bir versiyonu vardır. HTTPS saldırılara dayanabilecek şekilde güvenli bağlantılar kurmak üzere tasarlanmıştır.

Daha fazla güvenlik için ziyaret etmek istediğiniz web sayfasının ziyaret etmeye niyetlendiğiniz web sayfası olduğunu doğrulayabilirsiniz. HTTPS kullanırken, ziyaret ettiğiniz sunucunun doğru sunucu olduğunu göstermeye yarayacak bir sertifika size ulaşır. Sitenin ziyaret etmek istediğiniz site olduğunu doğrulamak için [[size sunulan sertifikayı doğrulamalısınız->/certificates]].

Sertifikalar ile ilgili farkında olmanız gereken bazı hususlar vardır (Güvenli bağlantıların sınırları hakkında aşağıdakileri inceleyin).

Adres çubuğunda adresin başına bakın. Eğer https:// (‘s’e dikkat) ile başlıyor ise güvenli bir bağlantınız var demektir. Şayet sadece http:// (‘s’ Yok) var ise güvenli bir bağlantı kurulmamıştır. Adres çubuğunda adresteki "http"yi "https"ye 's' ekleyerek çevirerip git derseniz sayfayı güvenli olarak tekrar yükleyebilirsiniz.

Üçücü ve daha az güvenilir bir yol olarak küçük asmakilit simgesine bakmaktır. Simge ya adres çubuğunda ya da pencerenin alt köşesinde (kullanılan tarayıcıya göre konum değişebilir) görünecektir. Simge kilitli görünmelidir. Eğer asmakilit yoksa veya kilitli görünmüyorsa güvenli bir bağlantı kullanmıyorsunuz demektir. Farenizi simgenin üstüne getirerek daha fazla bilgi alabilir veya tıklayarak (bazen sağ tık) güvenli bağlantı için kullanılan sertifika hakkında detaylı bilgileri ortaya çıkaracaktır.

S: POP/IMAP & SMTP Nedir?

C: POP ve IMAP yazılımlar tarafından e-posta sunucusundan e-postaların okunması için kullanılan yaygın protokollerdir. Genellikle bu protokollerden aynı anda sadece birini kullanırsınız. SMTP bir başka e-posta aktarım protokolüdür fakat bu bilgisayarınızdan e-posta sunucusuna e-posta göndermek için kullanılır.

S: Eğer e-posta istemcimi kendim ayarlıyorsam hangi portları kullanmalıyım?

C: TLS kullanan POP bağlantıları için 995 numaralı portu kullanın. TLS kullanan IMAP bağlantıları için 993 numaralı portu kullanın. TLS kullanan SMTP bağlantıları için 465 numaralı portu kullanın.

S: Ya güvenli e-posta kullanımı ile ilgili daha fazla sorum varsa?

C: Eğer detaylıca riseup yardım sayfalarını incelediyseniz ve hala sorularınız var ise sizi riseup yardım talebi aracılığı ile sormaya davet ederiz. Kullanıcılarımıza iletişimlerini nasıl daha güvenli kıldığımızı ve tüm İnternet kullanıcılarının mahremiyetini nasıl arttırdığımızı anlatmaktan memnuniyet duyarız.

Güvenli bağlantıların sınırları

Artık güvenli bağlantılar kullandığınıza göre her şey tamamen güvenli değil mi? Ne yazık ki hayır! Güvenli bağlantılar sadece verinin iletimini güvenli kılar, verinin mahremiyetini sağlamaz. Örneğin; güvenli bağlantılar aracılığı ile e-posta gönderdiğinizde, e-postanız sunucularımızdan şifreli olarak gönderilir fakat İnternette e-postazın hedefine ulaşmadan önce atlayacağı çokça başka basamak vardır. Bu basamaklar nadiren şifrelidir ve bu bir kimseye hem İnternette iletimi sırasında hem sunucuda beklerken hem de alıcının bilgisayarında e-postalarınıza erişmek için sayısız fırsat verir. Güvenli bağlantılar kullanmak gerçeklikte sadece kullanıcı adı ve parolalarınızın korunmasına yarar.

E-posta iletişiminizi daha güvenli kılmak için başka neler yapabilirsiniz? Eğer e-postalarınızı uçtan uca güvenli kılmak istiyorsanız GnuPG gibi güçlü şifreleme araçlarını kullanmaya başlamanız ve insanların sizinle bu araçlarla iletişim kurmasını sağlamalısınız. Thunderbird için Enigmail isminde, güçlü şifreleme imkanlarını kolaylıkla kullanımını sağlayan bir eklenti vardır.

Web'de güvenlik HTTPS'nin etrafında gönmektedir ve bu belirli bir sertifikanın sunucu için "geçerli" sayılıp sayılmayacağının web tarayıcısı tarafından belirlenmesini gerektirir. Bu şu anda tarayınız tarafından dağıtılan "güvenilir" sertifika otoriteleri listesi aracılığı ile olur. Bu baya tırt bir şey çünkü sizi bir kullanıcı olarak bir çeşit merkezi otoriteye bağlantı güvenliğinizi onaylaması için güvenmenizi gerektirir. Neden bir takım kendini yetkilendirmiş otoriteye güvenli bağlantılarınızda pay vermek isteyesiniz? Neden bunun tırt olduğuna ilişkin daha fazla bilgi isterseniz sosyal yapılarımızı şekillendiren teknik mimari hakkındaki makaleyi okumalı ve bu merkezileşmiş hiyerarşinin neden çok sorunlu olduğuna şahit olmalısınız.

Güvenli Web Gezintisi

Web tarayıcınızı seçin

En bilindik dört tarayıcı, Firefox, Chrome, Internet Explorer ve Safari, yakın geçmişte ciddi güvenlik sorunları açığa çıkardı. Tercihiniz ne olursa olsun, en güncel sürümü kullandığınızdan emin olmalısınız.

Bu dört tarayıcı da [[browser-score-card]] düşük puanlar aldı. Yine de, bu tarayıcılar aşağıda belirttiğimiz belli başlı eklentiler kullanılarak iyileştirilebilir.

Alternatif olarak, Firefox'un, Tor Projesi tarafından daha güvenli ve anonim olmak için özelliştirilmiş versiyonu olan [[Tor Tarayıcısı => https://www.torproject.org/download/download-easy.html.en]]'nı kullanabilirsiniz.

Ayarlarınızı Yapın

Üçüncü taraf çerezleri devre dışı bırakın

Üçüncü taraf çerezler, internette gezinirken davranışlarınızı izlemek için reklam ağları tarafından kullanılan tanımlayıcılardır.

Üçüncü parti çerezler, siz internette gezinirken davranışlarınızı izlemek için reklam ağları tarafından kullanılan tanımlayıcılardır.

 • Firefox: Tercihler > Gizlilik ve Güvenlik > İçerik Engelleme > Özel > Çerezler > Tüm üçüncü taraf çerezleri.
 • Chrome: Ayarlar > Gelişmiş > Site Ayarları > Çerezler > Üçüncü taraf çerezlerini engelle.

Çıkışta çerezleri temizleyin

Pek çok tarayıcı çerezleri gerekenden daha üzün süre saklar. En iyi seçenek çerezleri tarayıcı kapatılınca silinecek şekilde ayarlamaktır.

 • Firefox: Tercihler > Gizlilik ve Güvenlik > Çerezler ve site verileri > Firefox kapatıldığında çerezleri ve site verilerini sil.
 • Chrome: Ayarlar > Gelişmiş > Site Ayarları > Çerezler > Yerel verileri sadece tarayıcımdan çıkana kadar koru.

Flash'ı devre dışı bırakın

Flash, Adobe tarafından sunulan, pek çok güvenlik problemine sebep olan bir eklentidir. Flash'ı silmenizi veya kapatmanızı şiddetle öneririz.

 • Firefox: Eklentiler > Yan uygulamalar > Flash > Asla etkinleştirme.
 • Chrome: Ayarlar > Gelişmiş > Site Ayarları > Flash > Sitelerin Flash çalıştırmasını engelle.

Varsayılan arama motorunuzu değiştirin

Ayarlarınızı yaparken, varsayılan arama motorunuzu [[duckduckgo.com => https://duckduckgo.com]] olarak ayarlamayı unutmayın. Riseup arama motoru olarak DuckDuckGo'yu öneriyor. [[Masaüstü => https://duck.co/help/desktop/adding-duckduckgo-to-your-browser]] veya [[mobil => https://duck.co/help/mobile]] tarayıcılar için kurulum talimatlarını inceleyin.

Tarayıcı eklentileri

Eklentiler aksi belirtilmedikçe Firefox ve Chrome ile uyumludur.

Başlıca eklentiler

Aşağıdaki eklentiler, herkesin sürekli olarak kullanmasını önerdiğimiz başlıca eklentilerdir. Stabil ve açık kaynak olan bu eklentiler, web sitelerinin bozulmasına çok nadir sebep olurlar.

uBlock OriginuBlock Origin (Chrome, Firefox) reklam ve takipçi ağların çoğunu engeller. Adblock Plus veya Disconnect'e benzerdir ama daha iyi ve daha hızlı çalışır.
HTTPS EverywhereHTTPS Everywhere, destekleyen web sitelerinde otomatik olarak güvenli TLS bağlantılarına geçiş yapar. Gezinti içeriğinizin gözetilmesine karşı korunmanıza yardımcı olur. Hangi siteleri ziyaret ettiğinizi gizlemez (ayriyeten Tor veya VPN kullanmıyorsanız).
Privacy BadgerPrivacy Badger sizi izleme eğiliminde olan takipçileri dinamik olarak tespit eder ve engeller. Privacy Badger reklam engelleyici olmadığı için uBlock alternatifi değildir, ancak uBlock'un varsayılan modda sahip olmadığı güvenlik özelliklerine sahiptir.

Kullanım notları;

 • IP adres sızıntıları; Tüm tarayıcılar sesli ve görüntülü konferanslar sırasında gerçek IP adresinizi sızdırır. Eğer VPN veya Tor ile birlikte sesli veya görüntülü konuşma gerçekleştiriyorsanız, uBlock ayarlarında WebRTC IP sızıntılarını engelleyen ayarı aktif etmelisiniz.
 • uBlock gelişmiş mod; Eğer uBlock'u gelişmiş modda kullanıyorsanız, ayriyeten Privacy Badger kullanmanız gerek yoktur.

Gelişmiş Eklentiler

Bu eklentiler kullanımları zor olduğundan veya web sitelerinde bozulmalara yol açabileceğinden için ileri düzey kullanıcılar içindir.

Bu eklentiler web tarayıcılarının çalışma şekillerinden kaynaklanan temel mahremiyet kusurlarının üzerinden gelmeye çalışır. Ancak, pek çok web sitesi basit işlevler için bu kusurlardan faydalanır, bu yüzden bu kusurları gidermek zaman zaman web sitelerinin çalışmamasına sebep olabilir.

Bahsedilen kusurların bazıları şunlardır;

 • HTTP Referrer: Bir linke tıkladığınızda, tarayıcınız bulunduğunuz sitenin konumunu yeni siteye gönderir. Hassas ve kişiyi tanımlayan bilgiler site URLinde bulunabileceğinden, HTTP Referer kapatılmalıdır. Bunu sadece bir eklenti kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • HTTP User-Agent: Tarayıcınız ziyaret ettiğiniz her web sitesine, tarayıcınıza özel bir "User-Agent" bilgisi gönderir. Bu bilgi çevrimiçi etkinliğinizi belirlemek için diğer veriler ile birlikte kullanılabilecek pek çok benzersiz veri içerir. Tor Tarayıcı'da kullanılanlar gibi daha genel bir değer kullanmak daha iyidir.
 • HTML5 Canvas: Pek çok site tarayıcınızın benzersiz bir parmakizini almak ve sizi izlemek için HTML5 Canvas kullanmaya başladı. Şu anda bu özelliği devre dışı bırakmak için bir yol olmasa da, bazı eklentiler ile önüne geçilebilir.
 • JavaScript: JavaScript günümüzde pek çok web sitesi için temel bir bağımlılıktır, ama zaman zaman devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. JavaScript aktifken, web sitelerinin tarayıcı parmakizinizi oluşturması ve sizi izlemesi çok daha kolaydır. Ayrıca tarayıcı güvenlik kusurlarının pek çoğu JavaScript kaynaklıdır.

Firefox için:

 • µMatrix seçici olarak JavaScript'i, eklentileri veya diğer kaynakları engellemenize ve üçüncü-taraf kaynakları kontrol etmenizi sağlar. Bunun yanında mahremiyetinizi korumak için user-agent maskeleme, referer engelleme gibi ek özellikler sunar. NoScript ve RequestPolicy yerine kullanılabilir.
 • Canvas Blocker HTML5 canvas desteğini belirli siteler için devre dışı bırakmanızı sağlar.

Chrome için:

 • µMatrix seçici olarak JavaScript'i, eklentileri veya diğer kaynakları engellemenize ve üçüncü-taraf kaynakları kontrol etmenizi sağlar. Bunun yanında mahremiyetinizi korumak için user-agent maskeleme, referer engelleme gibi ek özellikler sunar. NoScript ve RequestPolicy yerine kullanılabilir.
 • CanvasFingerPrintBlock HTML5 canvas desteğini belirli siteler için devre dışı bırakmanızı sağlar (eklenti kaynak kodu kapalıdır).

Zararlı veya önerilmeyen eklentiler

Popüler olmalarına rağmen, bu eklentileri kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

 • Adblock Plus reklam ve takipçileri engellemek için en iyi eklentilerden biriydi. Ancak, şu an reklamverenlerin kendi filtrelerini atlamaları için bir rüşvet programı yürütüyorlar. Ayrıca, uBlock kullandığı teknoloji açısından daha iyidir.
 • Disconnect uBlock gibi çalışır ve kaynağı açıktır. uBlock kullanıyorsanız, uBlock'ta olmayan bazı görselleştirmeler sunmasına rağmen Disconnect gereksizdir.
 • Ghostery uBlock gibi çalışır, ancak varsayılan olarak pek çok takipçiye izin verir ve kaynak kodu özel mülktür.

Sertifikalar

StartTLS

Tor

"The Onion Routing" kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir kısaltma kullanan tor ağı, trafiğini gönüllüler tarafından oluşturulan ağ noktaları (TOR Relay) üzerinden şifrelenmiş bir biçimde yönlendirerek kullanıcılarına internet üzerinde belirli konularda anonimlik sağlayan özgür bir ağ projesidir.

https://www.metrics.torproject.org adresinden Tor ağ noktalarnı araştırabilir, en performanslı çalışanlarını inceleyebilirsiniz. (Muhtemelen yazının henüz bu aşamasındayken verdiğimiz linke giremeyeceksiniz. Çünkü ülkemizde Tor ağı ve Tor ağını tanıtan proje sitesi https://www.torproject.org yaklaşık olarak 19 Aralık 2016 tarihinden beridir yasaklı.)

Tor Ağı Nasıl Çalışır ?

Tor ağının başlıca amacı; kullanıcılarının internet üzerindeki kimliklerini ve aktivitelerini ağ trafiğini rastgele bağlantı noktaları üzerinden sektirerek her türlü otorite gözetiminden korumaktır.

alt-text

Her bağlantı noktasını bir kaldırım taşı olarak düşünürseniz. Tor ağı sizin ve bağlanmak istediğiniz hedefin arasında rastgele kaldırım taşlarından oluşturulmuş bir yol yaratır. Böylelikle sizden çıkan trafiğin nereye gittiği veya karşıdan gelen bilginin kime geldiğini sadece giriş ve çıkış noktaları bilebilir. (Bu aynı zamanda bir Tor ağı zayıflığıdır ve ileriki başlıklarda değinilecektir.)

Buraya kadar genel işleyişi anlayıp benimsediyseniz yavaş yavaş tarayıcı kurulumuna geçebiliriz.

Tor Browser

Öncelikle ehemmiyetle belirtmeliyiz ki Tor Browser bilgisayarınızın tüm trafiğini Tor ağı üzerinden yollamaz. Örnekle açıklamak gerekirse; Tor Browser üzerinden bağlanıp, arkaplanda "X" bir mesajlaşma programı kullanıyorsanız. Üzgünüz ki "X" programı üzerinden giden trafikte anonim değilsiniz.

alt-text

Tor browser, Mozilla Firefox'un modifikasyona uğratılmış bir halidir.

Daha sonradan kurulumu yarıda kesip bilgi vermemek adına şimdiden açıklama gereği hissediyoruz. Ülkemizde Tor ağı engellenmiş durumda olduğundan "Bridges"(köprüler) üzerinden bağlanılabiliyor.

Bütün gönüllü Tor ağ noktalarının IP adresleri internette açık bir şekilde listelenmektedir. Böylelikle otoriteler(kurumlar, kuruluşlar veya devletler) bu IP adreslerini blokladıklarında tor ağına giriş yapamazsınız. Tabiki bağlanmak imkansız değil. Bu köprüler Tor Project'in web sitesinde bahsedildiği üzere, ana Tor dizininde bulunmazlar. Halka açık olarak yayınlanan bir liste bulunmadığından otoritelerin bütün bu IP adreslerini bulup engellemesi neredeyse imkansızdır.

Köprü kullandığınızda temel olarak öncelikle her zamanki gibi halka açık bir Tor ağ noktasına değil, bir köprüye bağlanırsınız. Daha sonra bağlandığınız köprü sizi şifreli bir bağlantı ile halka açık bir Tor ağ noktasına bağlar ve böylelikle Tor ağına girişiniz gerçekleşmiş olur.

Öncelikle Tor Browser'ı indirmek için EFF Tor sayfasında bağlanalım.

Size uygun olan dosyayı indiriniz. Şu anda biz, Debian x86_64 kullandığımız için:

GNU/Linux

Türkçe (tr) 64-bit

tor-browser-linux64-8.5.5_tr.tar.xz

dosyasını indiriyoruz.

Ardından indirilen dosyanın bulunduğu dizine gidip sıkıştırılmış dosyayı aynı dizinde farklı bir klasöre çıkartıyoruz.

Terminal kullanıyorsanız bunu

tar -xvf tor-browser-linux64-8.5.5_tr.tar.xz

komutuyla yapabilirsiniz.

Oluşturulan klasör içinde "start-tor-browser.desktop" isimli bir dosya ve "Browser" isimli bir dizin olmalı.

start-tor-browser.desktop isimli dosyaya çift tıkladığınızda "Güvenilmeyen uygulama" konulu bir uyarı alabilirsiniz. "Güven ve başlat" butonuna tıklayıp kurulumu başlatıyoruz.

Karşınıza şöyle bir ekranın gelmesi gerekiyor. alt-text

"Yapılandır" butonuna basarak devam ediniz.

alt-text

Karşınıza gelen ayarlardan, "Bulunduğum ülkede Tor engelleniyor" seçeneğini işaretleyin ve ardından çıkan seçeneklerden "Bir hazır köprü seçin" e tıklayıp türünü "obfs4" olarak değiştirin.

Herşeyi düzgünce yaptığınıza eminseniz nihayetinde "Bağlan" tuşuna basarak Tor bağlantınızı başlatabilirsiniz.

alt-text

Tarayıcınız açılır açılmaz güncel olmadığı ile alakalı bir uyarı alabilirsiniz. Endişelenmeyin, sol üstte bulunan Tor butonundan "Tor Browser Güncelleme Denetimi" seçeneğini işaretleyerek en güncel sürüme yükseltebilirsiniz.

alt-text

Kurulum ve güncelleştirmemiz bittiğine göre artık tarayıcıyı kullanabilirsiniz.

!...Unutmayın sadece tarayıcı üzerinde yaptığınız işlemlerde Tor ağına bağlısınız...!

Uyarılar: 1- Tor Browser'ı tam ekran kullanmayın.

2- Tor Browser'ı kendi dilinizde kullanmayın. Eğer biliyorsanız İngilizce veya başka dillerde kullanabilirsiniz.

3- User-Agent'ınızı değiştirecek güvenli pluginler kullanabilirsiniz.

4- Sistem saatinizin ülkenizden ileri veya geri olmasına dikkat edebilirsiniz.

5- Herhangi bir web sitesinin sizden alabileceği teknik bilgileri http://ipleak.com/full-report/ adresine girerek bakabilirsiniz.

Tüm Trafiği Tor Ağından Geçirmek

Öncelikle boş bir terminal açıp "su" komutunu yazarak **"Super User" **yetkisi kazanıp, daha sonra bu yetki ile tor ağını kuracağız. Şifrenizi giriniz ve ardından "apt-get install tor" yazıp "enter" tuşuna basıyoruz.

alt-text

Çıkan ekranda "Y" ile onaylayıp kurulumu başlatabilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandığında karşınıza şöyle bir mesaj gelecek.

alt-text

Terminal ekranına "service tor status" yazınız. Eğer yeşil yazıyla "Active" yazıyorsa, "service tor stop" diyerek durdurunuz.

alt-text

Daha sonra obfsproxy kurulumu gerekecek. apt-get install obfs4proxy yazarak aynı şekilde kurabilirsiniz.

alt-text

Şimdi "/etc/tor/torrc" dosya yolundaki konfigurasyon dosyasını düzenleyeceğiz. Ama öncesinde ülkemizde Tor ağı yasaklanmış olduğundan bağlanabilmek için "Bridge" almamız gerekecek.

Daha önceden indirmiş olduğumuz "Tor Browser" ile https://bridges.torproject.org/ adresine bağlanıp "Get Bridges" maddesine tıklıyoruz.

alt-text

Açılan pencereden "Pluggable transport" seçeneğini "obfs4" olarak seçiyoruz ve "Get Bridges" butonuna basıyoruz.

alt-text

Karşınıza karışık bir CAPTCHA gelecek. Çözene kadar bırakmamanızı tavsiye ediyoruz. Biraz zordur kendisi...

Nihayetinde çözdüğünüzde karşınıza gelecek ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

alt-text

obfs4 Bridge_IPadresi:PORT FINGERPRINT sertifika

gibi bir kalıpta Tor Project tarafından size 3 adet bridge verilecek. Bu aldığınız bridge adresleri ile Tor'un konfigürasyon dosyasını düzenleyeceğiz.

Boş bir terminal açıp "nano /etc/tor/torrc" yazıyoruz. Bu küçük komut bize Tor'un konfigürasyon dosyası olan torrc yi nano editöründe açma imkanı verecek.

Açıldığında karşınıza yığınla yazı geldiğini göreceksiniz. Klavyenizin aşağı ok tuşu ile sayfada gezinip kendinize uygun bir yer bulduktan sonra (biz şahsen ilk bloğun sonunu seviyoruz) konfigürasyon dosyasını şu hale gelecek şekilde değiştiriniz.

alt-text

UseBridges1

Bridge obfs4 Kendi Bridge adresleriniz

ClientTransportPlugin obfs4 exec /usr/bin/obfs4proxy

CTRL-X tuşlarına basarak dosyadan çıkma işlemini başlatın ve "Save Modified Buffer ?" sorusuna "Y" ile cevap verdikten sonra "enter" tuşuna basınız.

Daha sonra boş bir terminalde "service tor status" yazarak tor servislerinin çalışmadığına emin olunuz.

Çalışıyorsa yeşil olarak "Active", çalışmıyorsa gri olarak "inactive(dead)" yazar.

Eğer çalışıyorsa service tor stop yazarak durdurabilirsiniz.

Tor bağlantımızı ve köprülerimizi kontrol etmek için terminal satırına "tor" yazıp enter tuşuna basıyoruz ve

Tor has successfully opened a circuit. Looks like client functionality is working.

bootstrapped %100

Yazısını gördüğünüzde köprülerimiz tam ve fonksiyonel olarak çalışıyor demektir.

alt-text

Şimdi artık bilgisayarınızda 9050.porttan tor bağlantısı yapabiliyorsunuz. Fakat halen tam olarak hazır değilsiniz. Tüm bilgisayarınızın bağlantısını bu port üzerinden yönlendirmeniz gerekecek.

Öncelikle şu adresteki bash scriptini indiriniz. Github

anonymous.sh isminde bir dosyamız var artık bilgisayarımızda. Terminalden chmod 777 anonymous.sh komutuyla izinlerini düzenliyoruz.

Daha sonra tekrar tor bağlantısının konfigürasyon dosyasını düzenleyeceğiz.

Boş ve Super User yetkisi olan bir terminalden "nano /etc/tor/torrc/" yazarak konfigürasyon dosyasını açıyoruz.

Dosyanın en alttan ikinci bloğundan sonra şu ayarları ekliyoruz:

VirtualAddrNetwork 10.192.0.0/10
TransPort 9040
DNSPort 53
AutomapHostsOnResolve 1

Yani şu şekilde olmalı:

alt-text

CTRL-X kombinasyonu ile dosyadan çıkmak istediğimizi belirtip "Y" ile de kaydetmek istediğimizi onaylayıp terminale dönüyoruz.

Şimdi macchange ver bleachbit e ihtiyacımız olacak.

apt-get install bleachbit

apt-get install macchanger

Tek tek bunları kurduktan sonra indirdiğimiz anonymous.sh dosyasını /usr/sbin dizinin altına kopyalayınız. Eğer Super User yetkisi isterse Supe User yetkisi olan bir terminalden nautilus komutu ile Super User yetkisi olan bir dosya yöneticisi açabilirsiniz.

Artık herhangi bir terminalden ve dizinden anonymous.sh dosyasını çağırabileceğiz.

Terminalimizi açıyoruz. Önce tor servisini başlatıyoruz.

service tor start

Daha sonra

anonymous.sh start

Komutunu giriyoruz ve bu script bize;

Mac adresimizi değiştirmek istiyor muyuz ? Bilgisayar hostname ini değiştirmek istiyor muyuz ? Tüm trafiği TOR üzerinden çıkartmak istiyor muyuz ?

gibi sorular soruyor. Onları da yanıtladıktan sonra ekran aşağı yukarı şöyle olmalı...

alt-text

Ve kontrol için herhangi bir browser açıp <check.torproject.org> adresine giriyoruz.

Gördüğünüz gibi eğer herşey yolunda gittiyse sizin ekranınızda da Mozilla Firefox sanki Tor Browsermış gibi Tor ağı üzerinden internete çıkacaktır.

alt-text

IP adresini de kontrol edelim.

alt-text

İsviçrede gözüküyor...

Nyx kullanımı, Tor trafiğinin izlenmesi

Bu başlıkta kurduğumuz ve içinde bulunduğumuz Tor ağını daha derin olarak gözlemleyebilmenizi ve biraz daha kurcalayabilmenizi sağlayacak basit bir komut satırı programı olan "Nyx" i işleyeceğiz.

Nyx, eski adı "ARM" olan bir "Tor Ağı Gözlemleme(Monitoring)" programıdır. Gerçek zamanlı olarak bağlı olduğunuz Tor ağ noktalarını listeleyerek, trafiğinizi(upload ve download kullanımı), loglarınızı, konfigürasyon ayarlarınızı, Tor ağında sık sık kimlik değiştirebilmenizi ve daha Tor ağı ile ilgili bir çok şeyi tek bir yerden yönetebilmenize imkan verir.

https://nyx.torproject.org adresinden projeyi inceleyebilirsiniz.

Öncelikle kurulumuna başlayıp, kurduktan sonra biraz kurcalayacağız.

alt-text

kurulumunu tamamladıktan sonra;

anonymous.sh start komutu ile tüm trafiği tor üzerinden yönlendirip temiz bir terminal açarak nyx yazıyoruz.

Karşınıza ilk olarak böyle bir ekran geldiyse herşeyi doğru yapmışsınızdır.

alt-text

Bu gördüğümüz ekranda gerçek zamanlı olarak tor ağındaki Download ve Uploadlarınızı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca nyx ve tor ağının size teknik olarak çıkaracağı uyarılar ve hatalar da bu ekranda görüntülenir.

Klavyenizden sağ ok tuşuna basarak NYX ekranları arasında geçiş yapabilirsiniz.

alt-text

Karşınıza çıkan ekranda hangi ağ noktaları üzerinden tor ağına bağlandığınızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Tekrar sağ veya sol ok tuşları ile ekranlar arası geçir yaparsanız aşağıdaki gibi bir ekrana denk geleceksiniz.

alt-text

Bu kısım tor config dosyanızın nispeten biraz daha görselleştirilmiş halidir. Madde madde inceleyebilir, değişiklik yapabilirsiniz.

NYX'in herhangi bir ekranındaki iken "m" tuşuna basarak menüyü açabilirsiniz. Tor ağı yavaşladığında veya bağlı olduğunuz circuitleri değiştirmek istediğinizde Menu>Actions>New identity yolunu izleyebilirsiniz.

alt-text

Tor Ağının Zayıf Noktaları

Genel olarak Tor ağı güvenli sayılsa da tek başına %100 olarak güvenliği sağlamakta yetersizdir. Söz gelimi ilk bağlandığınız Tor ağ noktası sizin açık ip adresinizi biliyordur ve internete çıktığınız son Tor ağ noktası ise internette nasıl bir işlem yaptığınızı biliyordur.

Exit node yani bağlandığınız en son Tor ağ noktası olan bir kişi veya otorite, ip adreslerinden tek tek geri giderek gerçek ip adresinize ve dolayısı ile kimliğinize ulaşabilir.

Bütün bunlar bir yanda dursun;

Ağ dinleme(zehirleme) saldırıları olarak bilinen MITM saldırıları ile tor ağında giden parolalarınız vb. gizli kalması gereken bilgileriniz gittiği güvenli sandığınız o yolda başkaları tarafından rahatlıkla ele geçirilebilir. Burada toplum yararına olarak yapılan her projedeki gibi sistemin işlemesi için en büyük etkenin güven olduğunu görüyoruz. (siz yine de tor ağından kişisel hesaplarınıza girmeyiniz.)

Bu riskleri olabildiğince minimuma indirgemek için; "Tor over VPN" olarak tanımlanan VPN üzerinden Tor ağına girmek gibi yöntemler kullanılmıştır. Tabiki bu sefer de herhangi bir VPN otoritesi IP adresinizi açık olarak görebilir. Fakat Tor ağındaki riskleri minimuma indirgemiş olursunuz. Bu konuda da tamamiyle kullanmış olduğunuz VPN otoritesinin bilgilerinizi saklayıp satmadığından bir şekilde emin olmanız gerekmektedir.

Veya daha da güvenlisi kendi sunucunuzu kiralayıp, üzerine bir OpenVPN servisi kurarak kendi VPN'inizi oluşturup onun üzerinden Tor ağına çıkabilirsiniz.

Tor Kullanarak Açığa Çıkan Vakalar

Harvard üniversitesinde okuyan bir genç, vizelerine çalışmadığı için erteletmek amacıyla okuluna tor ağı üzerinden bomba tehdidi içeren bir mesaj yollar. Fakat yakalanır.

Bunun nedeni ise aslında çok basit. Servis sağlayıcılarınız veya internete bağlandığınız kafe, üniversite vb ortamlarda hangi saatte tor ağına bağlanıldığını rahatlıkla görebilir. Fakat tor ağında neler yapıldığını göremez. Söz konusu olan genç, tor ağına okulunun wifi erişiminden bağlandığı ve gelen bomba tehdidi de tor ağından geldiği için mesajın atıldığı tarihte ve saatte okuldan sadece "1" bilgisayardan tor ağına bağlanıldığı fark edilir. Yapılan incelemelerde mesajın söz konusu bilgisayardan atıldığı tespit edilir ve kamera görüntülerinden tarih ve saat baz alınarak kimin tarafından kullanıldığı öğrenilir ve genç, cezaya çarptırılır.

Kaynaklar