Taşınabilir Bellek Şifreleme

Bir taşınabilir belleği şifrelemeden önce aygıt ile ne yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekli. Keza şifrelenmiş verilere belirli işletim sistemlerinde erişmeniz tercih edeceğiniz yönteme göre mümkün olmayabilir veya iş akışınızda şifreleme bir engel teşkil edebilir. Bu bakımdan cihazınızın dosya sistemini şekillendirmeden önce küçük bir planlama ileride sorun yaşamanızı engelleyecektir.

 • Şayet cihazınız ile güvenlik bakımından endişe duymadığınzı film, müzik gibi veriler taşımak niyetiniz var ve bu bölüme kötücül niyetle bir dosya koyulmasından endişe etmiyorsanız belki cihazınızı hiç şifrelememeniz daha kolay bir seçenek olabilir.

 • Şayet bir cihazda hem şifreli hem şifresiz veri taşımak istiyorsanız cihazın kurulumundan önce bunu sağlayacak seçenekleri değerlendirmelisiniz.

 • Şayet cihazın tamamını şifrelemek ve her türlü erişime engellemek niyetindeyseniz şifrelemeyi bütün alana uygulamak doğru tercih olacaktır.

Cihazın tamamını şifrelemek

Taşınabilir bellekleri şifrelemek için pek çok seçenek bulunmakta. Bu araçlardan hangisini seçeceğiniz; yazılımın özgürlüğüne, kullanım kolaylığına ve yaygınlığına, geçtiği güvenlik testlerine bağlıdır.

LUKS

Şifreleme araçları arasında pek azı LUKS kadar bir işletim sisteminde entegre ve sorunsuz çalışmaktadır. LUKS(Linux Unified Key Setup) her GNU/Linux işletim sistemi ile birleşik olarak gelen bir şifreleme aracıdır.

LUKS ile tüm bilgisayarınızın sabit sürücüsünü şifreleyebileceğiniz gibi taşınabilir depolama aygıtlarını da bilgisayarınızda kullanmak üzere şifreleyebilirsiniz. Bunun için hem grafik arayüz araçları hem de uçbirim araçlarını kullanabilirsiniz.

Gnome-Disks ile LUKS

Gnome-disk yazılımı bilgisayarınızda kurulu dağıtıma göre "Disks" veya "Diskler" adı altında bulunabilir. Her halukarda yazılımı başlatmak için bir uç birime aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

gnome-disk

Şayet sisteminizde kurulu değil ise aşağıdaki komutlarla gerekli paketleri kurabilirsiniz.

sudo apt-get install cryptsetup gnome-disk-utility

alt-text

Sol tarafta cihazınıza takılı olan depolama aygıtları listelenecektir. Bu listeden hangi cihazın şifrelemeye niyetlendiğiniz donanım olduğunu seçmelisiniz. Bunu donanım adının taktığınız cihazla aynı olmasından veya çıkardığınız zaman bu listeden eksilmesinden anlayabilirsiniz. Daha emin hareket etmek isterseniz bir uçbirimden aşağıdaki komutu çalıştırıp listeden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

lsblk

Uçbirim size aşağıdakine benzer bir tablo döndürecektir. /Boot, / swap ve benzeri bölümlerin bulunduğu cihaz sisteminizdeki hdd olacağından buna kesinlikle dokunmamanız önemli. Aşağıdaki tabloya göre sdb donanımı hem kapasitesi hem de ismi ile hedefimiz olan donanım olarak görünmekte.

sda           8:0  0 223,6G 0 disk 
├─sda1          8:1  0  512M 0 part /boot/efi
├─sda2          8:2  0   1K 0 part 
├─sda5          8:5  0  731M 0 part /boot
└─sda6          8:6  0 222,4G 0 part 
 └─sda6_crypt     253:0  0 222,3G 0 crypt
  ├─vgxubuntu-root  253:1  0 221,4G 0 lvm  /
  └─vgxubuntu-swap_1 253:2  0  976M 0 lvm  [SWAP]
sdb           8:16  1  7,3G 0 disk 
└─sdb1          8:17  1  7,3G 0 part 

Şayet usb aygıtınızı daha önce kullandı iseniz, hem olası sistem arızalarını gidermek hem de aygıt üzerinde kalmış olabilecek verileri yok etmek adına cihazınızı formatlayıp/silmeniz gerekebilir. Bu işlem biraz vakit alacaktır.

**ÖNEMLİ NOT:**NAND hafıza içeren usb bellekler, SSD hafıza aygıtları bir ön işlemci içermekle birlikte silme emrine uymayabilmektedir. bu duruma karşı yapılabilecek en iyi silme yöntemi "0" yerine rastgele veri yazmaktır. Gerekli talimatlar için rehberin son bölümüne bakın.

Sağ üst köşeden menüyü açıp "diski biçimlendir" seçeneğini seçin.

alt-text

Karşınıza gelecek bölümden aşağıdaki ayarları seçip "biçimlendir" düğmesine basın.

alt-text

Gnome Disks size işlemi onaylamak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu noktada doğru aygıt ile işlem yaptığınızdan emin olun.

alt-text

Onayınız ardından anasayfaya dönülecek ve size bir ilerleme çubuğu gösterilecektir. Bu işlemin sonuçlanmasının ardından boş bir bellek elde edeceksiniz.

alt-text

Biçimlendirme işleminin bitmesinin ardından LUKS bölümünün kurulumuna geçilebilir. + simgeleri ile gösterilen düğmeyi tıkladıktan sonra bölüm oluşturma ekranı karşınıza gelecektir.

alt-text

Tüm alanı seçip "sonraki" düğmesi ile ilerleyin.

alt-text

Karşınıza gelen ekrandan yeni biriminize bir isim verip ekran görüntüsündeki gibi ayarları yaparak sonraki tuşu ile ilerleyin.

alt-text

Bu noktada Gnome Disks size parolanızı soracaktır. Bu parola doğrudan şifrelediğiniz verilerin güvenliği olduğundan kullandığınız parolanın güvenli olmasına özen göstermelisiniz. Yazılımın sunduğu güvenlik ölçer çok güvenilir değildir. Bir Zarola size güvenlik ve hatırlanabilirlik açısından en iyi sonucu verecektir.

"Oluştur" düğmesine tıklamanız ile Gnome Disks LUKS bölümünüz oluşturmaya başlayacaktır. İşlem bittiğinde anaekranda aşağıdaki görüntü ile karşılacaksınız. Bu noktadan sonra taşınabilir depolama aygıtınız kullanıma hazırdır!

alt-text

Şayet özellikle değiştirmedi iseniz GNU/Linux cihazınız bu belleği cihazınıza taktığınızda otomatik olarak LUKS bölümünü algılayacak ve açabilmek için size parola soracaktır. Parolayı girmeniz ile birlikte normal bir usb bellek gibi cihazınıza erişebilirsiniz.

Uçbirim ile LUKS

Gnome Disks kullanmak istemiyor veya kullanamıyor iseniz aynı işlemleri uçbirimden de yapmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Buraya katkı verebilirsiniz

Veracrypt ile Şifrelenmiş Dosya Konteyneri Oluşturma

Veracrypt, Truecrypt yazılımının devamı olan özgür bir şifreleme aracıdır. Truecrypt esrarlı ortadan kayboluşu ardından özgür bir yazılım olarak hayatına başlayan Veracrypt, tam disk şifreleme, dosya, dizin ve dosya sistemi şifrelemede ender olan bir özellik olarak inkar edilebilir şifreleme imkanı sunmakta.

Bununla birlikte, eğer Windows kullanıcısıysanız tam disk şifrelemek için mülk bir yazılım olan BitLocker yerine VeraCrypt kullanabilirsiniz. Tam disk şifreleme özelliği GNU/Linux ve macOS sistemlerde kullanılamamakta, ancak diğer özellikler tüm platformlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. İnkar edilebilir şifreleme özelliği ise kendi başına bir rehber gerektirmekte.

Bu rehberde VeraCrypt GUI ile Ubuntu 20.04 sistemde şifrelenmiş dosya oluşturma anlatılacak. Ancak hiçbir işletim sisteminde uygulayacağımız adımlar arasında bir fark yok. Bu adresten işletim sisteminize uygun olan dosyayı indirerek başlayabilirsiniz.

VeraCrypt Downloads sayfası

Sayfayı biraz aşağı kaydırarak diğer GNU/Linux dağıtımları için yer alan kurulum paketlerini görebilirsiniz. apt ve yum üzerinden çekilerek kurulan programlar bazen güncel sürüm olmadığı veya programların güncel sürümleri geç geldiği için güvenliğimizi riske atmamak adına en güncel sürümleri VeraCrypt'in web sitesinden takip edebiliriz. İndirme işlemini gerçekleştirdikten sonra kurulum paketinin bulunduğu dizinde Terminal açarak

sudo dpkg -i veracypt-1.24-Update7-Ubuntu-20.04-amd64.deb && sudo apt install -f

yazıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Terminal ekranına aşina değilseniz dosya yöneticiniz üzerinden, indirdiğiniz VeraCrypt paketine gelip çift tık yaparak Yazılım Kur programıyla kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazılım Kurulumu

Not: Lisans kısmında Sahipli/Proprietary yazmasının sebebi; TrueCrypt projesinin son sürümünün özgür olmayan bir açık kaynak lisansına sahip olması (TrueCrypt License 3.0) ve VeraCrypt ekibinin bu projenin üzerine geliştirme yapmasından kaynaklanıyor. Ancak VeraCrypt projesinin kaynak kodları; TrueCrypt License 3.0 ve özgür yazılım lisanslarından biri olan Apache License v2.0 ile karma lisanslanmıştır.

Kurulumun ardından programı başlattığınızda karşınıza şu ekran çıkacak:

Açılış Ekranı

İlk defa bir şifreleme yapacağımız için Create Volume butonuna tıklıyoruz. Ardından çıkan ekranda şifrelenmiş bir dosya konteyneri oluşturacağımız için Create an encrypted file container seçeneğini işaretliyoruz.

Şifrelenmiş Dosya Konteyneri Oluşturma

Sonraki ekrana geçtiğimizde Volume Type ekranında Standard VeraCrypt volume seçeneğini işaretliyoruz. Hidden VeraCrypt Volume için katkı verebilirsiniz.

Standart VeraCrypt Alanı

Ardından, şifrelenmiş konteyner oluşturmak istediğimiz dosyanın bulunduğu dizine gelmeniz gerekiyor. Sadece bu işlem için oluşturduğunuz veya gözden çıkardığınız herhangi bir dosya seçmelisiniz (.jpg, .deb, .png veya Terminal üzerinden touch ile oluşturduğunuz bir dosya olabilir). Bu kısımda; önceden indirmiş olduğum, Resimler dizinindeki gnu_love.png dosyasını kullandım. Dosyanın boyutunun şu an bir önemi yok. Daha sonra biçimlendirmeden önce boyutunu belirleyeceğiz. Bu dosyanın tek amacı, VeraCrypt aracılığıyla parola ve anahtar dosya (keyfile) kullandığınızda sisteminize USB gibi bağlanarak oluşturduğunuz dosya ve dizinleri bu alana aktarmaktır.

Seçmemiz Gereken Dosya 1

Seçmemiz Gereken Dosya 2

Kaydet/Save butonuna bastıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran gelecek, Yerine Koy/Replace'e basıp devam edebilirsiniz, artık .png sadece uzantı isminden ibaret:

"Yerine Koy" uyarısı

Seçmemiz Gereken Dosya 3

Sonraki adımda şifrelemek için kullanmak istediğimiz algoritma ve özüt algoritma (Hash Algorithm) soruluyor. Bu adımda kullanmak istediğiniz şifreleme algoritmasıyla ilgili kısa bilgiler de görebilirsiniz. AES ve SHA-512 ihtiyaçlarımızı karşılamak için şu anda yeterli.

Şifreleme Metotlarını Belirleme

Sonrasında ihtiyaç duyduğumuz alan miktarını belirliyoruz. Sistem faaliyetlerini zora sokmayacak ve gerek duyulduğunda başka bir cihaza veya ortama daha rahat aktarabileceğimiz bir alan miktarı belirleyebiliriz. Cihazda 37.5 GiB (Gigabyte) boş alan varmış. Örnek amaçlı 5 MiB (Megabyte) bir alan ayırıyorum. Ancak sayı girdiğiniz bölgenin yanındaki butondan ihtiyacınıza göre MiB veya GiB seçebilirsiniz.

Alan Boyutu Belirleme

İhtiyaç duyduğumuz alan miktarını belirledikten sonra artık bu dosyayı kullanabilmek için parola belirlemeniz lazım. Kolay hatırlanabilir ve entropi değeri yüksek bir parola oluşturmak için Zarola/Diceware kullanabilirsiniz. Daha fazla güvenlik sağlamak isterseniz PIM ve keyfile/anahtardosya da belirleyebilirsiniz.

Parola Belirleme

Ve biçimlendirme adımına geçebiliriz. İhtiyaçlarınıza göre veya başka cihazlarda da kullanabilmeniz için biçimlendirme seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Bu dosyayı GNU/Linux sistemlerde kullanmayı planladığım ve öncesinde az bir alan belirlediğim için FAT biçimlendirme metodu benim için en uygun seçenek olarak görünüyor. Ayrıca sizde Quick Format/Hızlı Biçimlendirme seçeneği açık görünüyorsa bunu seçmemeniz tavsiye edilir. Çünkü bu seçenek belirlediğimiz alanın tamamının şifrelenmesinin önüne geçiyor.

Biçimlendirme Metodu

Bu adımda artık biçimlendirmeden önceki son hazırlığımızı yapıyoruz. İmleci VeraCrypt penceresinin üzerinde rastgele yerlere götürerek mor renkli barı doldurmaya çalışmalıyız. Bu eylemin amacı ise - açıklamada da belirtildiği üzere - şifreleme anahtarlarının kriptografik gücünü artırmak.

Entropi Artırma

Bar dolduktan sonra, ilk aşamalarda seçmiş olduğumuz dosyanın (benim seçtiğim gnu_love.png dosyası) gerçekten başka bir şey için kullanmadığınızdan son kez emin olmanız lazım. Bunun için karşınıza son bir uyarı çıkacak. Artık her şeyin doğruluğundan eminseniz çıkan uyarıda Evet/Yes seçeneğine tıklayarak VeraCrypt alanınızı oluşturabilirsiniz.

Son Uyarı

Alan Oluşturma Başarılı 1

Başka bir işlem yapmak isteyip istemediğinizi soran son bir ekranın ardından artık bu pencereyi kapatabiliriz.

Alan Oluşturma Başarılı

Oluşturduğumuz dosyayı artık VeraCrypt aracılığıyla sistemimize bağlayabiliriz. Bunun için herhangi bir slotu seçili bırakıp Select File ile biçimlendirmiş olduğumuz dosyayı bulup seçmemiz gerekiyor. Ardından Mount ile sistemimize bağlayabiliriz.

Slot Seçme ve Konteyneri Sisteme Bağlama

Karşımıza çıkan ekranda parolamızı girip onayladıktan sonra (belirlediğimiz alanın büyüklüğüne ve seçtiğimiz şifreleme algoritmalarının yeteneklerine göre) bir süre bekliyoruz.

Konteyner Parolası

Ve artık sistemimize bağlanmış bir yeni dizin var.

Konteyner Bağlama Başarılı

Slotun üstüne çift tıklayıp veya dosya yöneticisinde Diğer Konumlar sekmesi üzerinden VeraCrypt tarafından bize atanan dizine (/media/veracrypt1) ulaşabiliriz. Artık korumak istediğimiz verileri ve dosyaları buraya taşıyabiliriz. Önceden hazırlamış olduğum gizlibilgi isimli metin dosyasını bu dizinin içine taşıyorum. Taşıdıktan sonra VeraCrypt üzerinden Unmount yapıyorum ve artık sistemde (/media/veracrypt1 dizininde) herhangi bir bağlı dizin görünmeyecektir.

VeraCrypt Üzerinden Erişim

"Diğer Konumlar" Üzerinden Erişim

UYARI: Erişim için kullandığınız dosya, artık sizin şifrelenmiş VeraCrypt dosya konteyneri alanınız. Bu yüzden, bu dosyanın silinmesi veya bozulması durumlarında kaydettiğiniz bilgileri hiçbir şekilde geri elde edemeyebilirsiniz.

Oluşturduğumuz alanı tekrar VeraCrypt üzerinden sisteme bağladığımızda karşımıza yine aynı dizin ve dosyalar çıkacaktır. Tekrar gizlibilgi metin dosyasına baktığımda karşılaştığım şey, taşımadan önce oluşturduğum şeklinden farksız.

Final

Artık oluşturduğunuz alanda istediğiniz gibi değişiklik yapabilir, erişim için kullandığınız dosyayı taşınabilir belleklere aktarabilir veya yedekleyebilirsiniz.

Buraya katkı verebilirsiniz

Cihazın bir bölümünü şifrelemek

USB belleğinizin tamamını şifrelemek çoğu zaman bu belleğe güvenli şekilde sadece kendi cihazlarınızdan erişebileceğiniz anlamına gelmekte. Şayet belleğinizi başka amaçlarla da kullanmak istiyorsanız bir tercihiniz cihazınızı kısmen şifreleyip bir kısmını erişilebilir tutmaktan geçebilir.

LUKS ile kısmi şifreleme

USB belleğinizi iki ayrı bölüme ayırarak bir kısmını LUKS ile şifreleyip bir kısmını açık bırakmak mümkündür. Bu belleğinizin bir kısmını olağan dosya aktarımları için kullanılabilir kılarken aynı aygıtı güvenli şekilde veri bulundurmak için de kullanabileceğiniz anlamına gelir.

**NOT:**Şifresiz bölümün birinci bölümde olması gereklidir. Aksi halde Microsoft Windows cihazlar aygıtı tanımayacaktır.

Tüm belleğin LUKS ile şifrelendiği şekilde cihazınızı biçimlendirdikten sonra. Bölüm oluşturma aşamasında, LUKS bölümü oluşturmadan önce cihazı iki bölüme bölmek gereklidir. Bunun için biçimsiz sürücüde bölüm oluşturmak için + simgesine basıp bölümlendirme menüsüne gelin.

Şifresiz önbölüm için tercih ettiğiniz miktarı belirleyip "ileri" tıklayın.

alt-text

Karşınıza gelen bölümden, şayet tüm cihazlarla uyumluluk istiyorsanız FAT, 4GB ve daha büyük dosyalar depolayacaksanız NTFS seçin.

alt-text

İşlemin tamamlanması sonunda önbölüm ve biçimlendirilmemiş "boş alan" olan iki bölüm oluşacaktır.

alt-text

Boş alanı seçip + simgesine basın ve bölüm oluşturma ekranına gelin.

alt-text

Tüm alanı seçip "sonraki" düğmesi ile ilerleyin.

alt-text

Karşınıza gelen ekrandan yeni biriminize bir isim verip ekran görüntüsündeki gibi ayarları yaparak sonraki tuşu ile ilerleyin.

alt-text

Bu noktada Gnome Disks size parolanızı soracaktır. Bu parola doğrudan şifrelediğiniz verilerin güvenliği olduğundan kullandığınız parolanın güvenli olmasına özen göstermelisiniz. Yazılımın sunduğu güvenlik ölçer çok güvenilir değildir. Bir Zarola size güvenlik ve hatırlanabilirlik açısından en iyi sonucu verecektir.

alt-text

"Oluştur" düğmesine tıklamanız ile Gnome Disks LUKS bölümünüz oluşturmaya başlayacaktır. İşlem bittiğinde anaekranda aşağıdaki görüntü ile karşılacaksınız. Bu noktadan sonra taşınabilir depolama aygıtınız kullanıma hazırdır!

alt-text

Şayet özellikle değiştirmedi iseniz GNU/Linux cihazınız bu belleği cihazınıza taktığınızda otomatik olarak LUKS bölümünü algılayacak ve açabilmek için size parola soracaktır. Parolayı girmeniz ile birlikte normal bir usb bellek gibi cihazınıza erişebilirsiniz.

Sirikali ile dizin şifreleme

Sirikali GNU/Linux işletim sistemleri için yazılmış çeşitli dosya sistemi şifreleme imkanlarını bir arada sunan bir önyüzdür. Bu araç ile uçbirim karmaşasına girmeden cryfs, gocryptfs, encfs gibi araçları kullanmak mümkün. Sirikali ve tüm şifreleme araçlarını kurmak için aşağıdaki komutu bir uçbirimde çalıştırabilirsiniz.

Debian tabanlı işletim sistemlerinde:

sudo apt-get install sirikali encfs cryfs gocryptfs

RPM tabanlı işletim sistemlerinde (Fedora, Redhat, Centos):

sudo yum install sirikali encfs cryfs gocrypt

Kurulumun ardından Sirikali'yi çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi basit bir ekran sizi karşılayacaktır.

alt-text

Şifreli bir dosya dizini oluşturmak için "Create Volume" düğmesine tıklayıp çıkan şifreleme araçlarından birini seçmelisiniz. Şifreleme araçları farklı özellikler sunmakla tercihinizi aşağıdaki bilgilere göre yapabilirsiniz:

 • CryFS: Görece yeni bir yazılım olmakla birlikte sunduğu özellikler bakımında önem arz ediyor. CryFS dizinde bulunan dosyaları sabit bloklar şeklinde şifrelemekte ve bu sayede dosya düzeni ve üstveriye ilişkin bilgi sızdırmamakta. Bu özellik nedeni ile diğer tercihlere göre daha yavaş çalışması söz konusu. Bu durum özellikle ağ üzerinden yapılan işlemlerde sorun çıkarabilir. Copyleft GPL lisansı ile dağıtılması bir avantaj olarak görülebilir.

 • gocryptfs: CryFS'nin aksine dizin yapısını ve dosyaları koruyarak şifrelemekte. Bu sayede şifrelenen dizinin birebir bir kopyası oluşturulmakta. Aynı zamanda reverse(ters) mod sahibi olduğu için belirli dizinlerin yedeklenmesinde faydalı olmakta. gocryptfs dosyaların boyutları, oluşturulma zamanları ve dizin hiyerarşisi hakkında üstveriyi korumamakta.

 • Encfs: Köklü bir geçmişi olmasına rağmen 2014'te fark edilen açıklarından dolayı kullanılması artık önerilmemekte.

Kullanmak istediğiniz yazılımı seçtikten sonra karşınıza gelen ekranda; şifreli dizinizin ismini, bulunmasını istediğiniz dizini (bu kapsamda usb belleğiniz), yetkilendirmek için kullanacağınız yöntemi (key: parola için) ve parolanızı belirledikten sonra "create" düğmesine basarak dizininizi oluşturabilirsiniz.

alt-text

alt-text

Bir süre sonra SiriKali ana ekranında aşağıdaki şekilde oluşturulmuş dizininizi ve şu anda yüklendiği alanı göreceksiniz.

alt-text

Bağlanan bölümü çıkarmak için satıda sağ tıklayıp "unmount" seçeneğini seçin. Listeden bölümünüz eksilecektir.

SiriKali otomatik olarak ev dizininizin altında. SiriKali isminde bir noktaya yeni bölümünüzü bağlamaktadır. Bu standart noktayı ayarlardan değiştirebilir veya bağlama sırasında başka bir dizin seçebilirsiniz.

USB belleğinizde kurulum sırasında verdiğiniz isimle yeni bir dizin oluştuğunu ve içinde saçma sapan dosyalar bulunduğunu görebilirsiniz. Bu sizin şifreli dosyalarınızın bulunduğu dizindir ve dosyalarınıza erişebilmek için SiriKali'ye bu dizini göstermeniz gerekecektir. Ana ekrandan "mount volume" seçeneğini seçerek işleme başlayın.

alt-text

Karşınıza çıkan ekrandan "mount path" bölümüne şifresi çözülecek dosyalarınızın nerede görünmesini istediğinizi belirtin ve parolanızı girerek "open" düğmesi ile bölümü açın.

alt-text

SiriKali'nin kriptografik işlemi yapması bir süre alabilir.

alt-text

İşlemin bitmesi ile bağlanan dizini açarak karşınıza çıkaracaktır. İşiniz bittiğinde bölümü Sirikali'den çıkarak verilerinizi tekrar şifreli alanın güvenliğine alabilirsiniz.

İşletim sistemi uyumluluğu

Şifreleme araçları, özellikle özgür ve güvenilir olanlar, ne yazık ki haklı olarak GNU/Linux işletim sistemlerinde bulunmakta ve sadece LUKS gibi çok ender yazılımlar her dağıtımda standart olarak gelmekte. Bu sebepten neredeyse her şifreleme yazılımının bir şekilde kullanılan bilgisayarlara haricen kurulması gerekmekte.

Buna istisna olarak Veracrypt ve Cryptomator verilebilecekse de çoğu zaman bu yazılımların bir mobil versiyonu usb bellek üzerinde bulundurulmak ve takılan cihazda çalıştırılarak deşifre işleminin gerçekleştirilmesi gerekmekte. Bu hem takılan cihazın yetkisine bağlı olarak işe yaramayabilir hem de bir ikili(binary) dosyayı USB bellekte sağdan sola taşıyarak güvenlik sorunu yaratılmasına neden olur.

Aynı zamanda güvenilir olmayan cihazlarda hem parolanızı girmek hem de şifreli dosyalarınızı açmak onların güvenliğini ciddi oranda zedeleyecektir. Bu neden ile USB belleğinizde bulunan şifreli dosyalarınızı güvenmediğiniz cihazlarda açmanız önerilmez.

SSD'ye rastgele veri yazmak

Bir şifreli alan yaratmadan önce bellek üzerine rastgele veri yazmak iki açıdan faydalıdır.

 1. Cihazda eskiden kalmış olabilecek verileri imha etmek ve ileride inceleme ile ortaya çıkmasına engel olmak için sadece 0 yazmaktan çok daha etkilidir.

 2. LUKS gibi tüm diski kaplayan şifreleme araçlarında şifreli alanın nerede başlayıp nerede bittiğini saklayarak olası bir saldırganın işini zorlaştırır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için ne yazık ki uçbirim kullanmanız gerekmekte. Aşağıdaki komut ile uzun sürecek olsa da belleklerinize rastgele veri yazabilirsiniz.

ÖNEMLi NOT: Kullanılan aracın adı "dd" idir ve açılımı Disk Destroyer idir. Disk yokedicisi adındaki bir yazılımı kullanırken verilerinizi kalıcı olarak kaybedebileceğinizi öngörerek çok dikkatli davranmanız önerilir.

dd if=/dev/urandom of=/dev/(cihaz adı) bs=4096 status=progress

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Bir marka çok güveli, üç harfli algoritmalı usb bellekler satıyor, bunlar güvenli mi?

Bu tip cihazlar her zaman cihaz üzerindeki bir donanıma bağlı olarak şifreleme yaparlar. Bu kimi tehdit modelleri için yeterli olsa bile bilmediğiniz bir donanıma ve muhtemelen zayıf bir parolanın güvenliğine kalırsınız. Şayet şifreleme sizin için küçük bir önlem ise ve usb belleğinize koşulsuz şartsız her cihazda ulaşmak istiyorsanız bu yolu kullanabilir çok önemli dosyalarınızı ayrıca şifreleyebilirsiniz.

 1. Parmak izi ile çalışan bellekler gördüm bunlara ne demeli?

Biyometrik veriler ile şifreleme güvenliği ne yazık ki kabul edilemez. Bu hem biyometrik verilerin düşük güvenlik seviyesinden kaynaklanır hem de bir saldırganın sizi kolaylıkla parmakiziniz için zorlaması veya kandırması mümkündür. Yukarıdaki önerimiz bu durum için de geçerlidir.

 1. Şifreleme USB belleğimi eskitir mi?

Hem evet hem hayır. Şifreli cihazın kurulumu sırasında silme, rastgele veri yazmak gibi işlemler özellikle SSD cihazlar üzerinde eskime yaratabilir. Bu işlemleri sıklıkla tekrar etmediğiniz sürece gözle görülebilir bir sorun yaşamamanız gerekir. Özellikle çağdaş kaliteli cihazların hatrı sayılır ilerlemesi ile belki de bunu hiç endişe olarak taşımamalısınız.